Uğur Dündar, siyah uçağın gizemini açıkladı: Türkiye’yi güç durumda bırakabilir

 Uğur Dündar, siyah uçağın gizemini açıkladı: Türkiye’yi güç durumda bırakabilir

SÖZCÜ müellifi Uğur Dündar, ABD’nin talebiyle firari olduğu Avusturya’da ‘kara para aklama’ hatasından tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin TC-YYA kanat kod numaralı uçakla, ABD’nin uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasında bulunduğu Tareck Al Aissami’nin, kara para suçlamasıyla aranan şahısların finansörlüğüyle Türkiye’ye geldiğini açıkladı.

“ABD’NİN EN ÇOK ARADIĞI 10 KİŞİ ARASINDA”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Venezuela’da lider yardımcılığı yapan ve petrol bakanlığı yapan Tareck Al Aissami ile ilgili Dündar, “Orta Doğu kökenli Venezuela vatandaşı olan, şu anda petrol bakanlığı üzere Venezuela toplumunun bütün ekonomik umutlarını bağladığı bakanlığı yöneten bu kişi de uyuşturucu husus kaçakçılığı ve Amerikan ambargosunu delme, kara para suçlamasıyla Amerika’nın 2017’den beri en çok aranan 10 kişi ortasında yer alan bir isim. Bu kişi Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin bulunan uçakla 2019 yılında Türkiye’ye geliyor. Bu seyahati tekrar Amerika’nın kara para trafiğinden ötürü aradığı 2 kişi finanse ediyor. Türkiye’de bir ay kalıyor birinci gelişinde. O şahıstan birinin ismi Leon Maal. Tıpkı Reza Zarrab üzere Türkiye’den dönüşünde Miami’de yakalanıyor” diye konuştu.

NEDEN SİYAHA BOYANDI?

Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu uçağın neden siyaha boyandığıyla ilgili Dündar, “Uçaklar ekseriyetle beyaz renktedir. Beyaz renkte olmasının nedeni çiziklerin ve çatlakların çok net bir biçimde gözükmesini sağlar. Beyaz renk, uçağın burnundaki elektronik aletlerin ağır olarak bulunduğu kısmın fazla ısınmasını mahzurlar. Siyah, onu artırır. Hem gövdeyi hem de burunu ısıtır. Ne için siyahı tercih etmiş? Herhalde kendisinin çok özel bir uçağa sahip olduğunu anlatabilmek açısından, etrafa bir nevi prestij ve zenginlik gösterisi verebilmek için. Bu uçak 55 milyon dolara alınmış. Kıtalar ortası uçuş yapabilecek kapasitede. Gizemli bir hava verebilmek için boyandığını iddia ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ SIKINTI DURUMDA BIRAKABİLİR”

“Ortada 2 cürüm var. Birisi Amerikan hazinesinin dolandırılmasıyla Türkiye’ye aktarılan 135 milyon dolarlık bir para. Bu uçağın o parayla alındığı öne sürülüyor. İkincisi, Amerikan devletinin uyuşturucu trafiğini yönetmekle suçladığı ve aradığı bir kişiyi götürüp getirmekle, taşımakla ikinci bir fiil ortaya çıkıyor” diye devam eden Dündar, “Hem kara para aklama hem de uyuşturucu trafiğine yardım” suçlamaları yapıldığını belirterek, “İleride, gönlümüz hiçbir vakit dilemez, Allah korusun, Türkiye Cumhuriyeti’ni de maalesef güç durumda bırakabilecek bir olgu diye buna bakmak lazım” dedi.

BİRİNCİ DURAĞI ÇORUM’DAKİ ALTIN RAFİNERİSİ OLMUŞ

2019’da Türkiye’ye geldikten sonra Tareck Al Aissami’nin bir ay kaldığını, Çorum’daki bir altın rafinerisine gittiğini söyleyen Dündar, “Altın rafinerisine gidip incelemeler yapıyor. Ondan sonra Moskova üzerinden dönüyor. Sezgin Baran Korkmaz’ın Caracas uçuşlarında sürekli 3. ayak Moskova oluyor. Bir de bu uçakların öbür uçaklar üzere gümrük ve polis denetiminden çok önemli aramalarla geçmediğini biliyoruz” bilgilerini paylaştı.

“BÜYÜK BİR SORU İŞARETİ”

Dündar, kelamlarını şöyle tamamladı. “Kara paracı olduğu bilinen, uyuşturucu işi yaptığı bilinen, ABD’nin aradığı bir kişiyi bu uçak tekraren götürüp getirdiyse, bu uçağın boş gidip gelebileceğini düşünmek çok safdillik olur. Bu adamın Türkiye’de bir ay müddetle, daha sonra Amerika’ya gittiğinde çabucak tutuklanan bireylerin finansmanıyla bu işleri yapmış olması başlı başına bir büyük soru işareti.”

Yorum Yap