Uğur Şahin ve Hasret Türeci’ye İspanya’dan büyük onur

 Uğur Şahin ve Hasret Türeci’ye İspanya’dan büyük onur

Bir yıl üzere kısa bir müddet içerisinde corona virüsü salgınına karşı aşı geliştiren bilim beşerlerine İspanya’dan saygın bir ödül geldi… “İspanya’nın Nobel’i” olarak bilinen Prenses Asturias Teknik ve Bilimsel Araştırma Mükafatı bu yıl sahiplerini buldu.

Corona virüsü salgınına karşı geliştirilen, Türkiye’de de kullanılan mRNA aşılarını geliştiren bilim beşerlerine ödül verildi. Bu isimler ortasında BioNTech’in kurucularından olan Uğur Şahin ve Hasret Türeci ile birlikte Katalin Kariko, Drew Weissman, Derrick Rossi, Sarah Gilbert ve Philip Felgner’a da ödül verildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Corona virüsü salgınına karşı birinci aşıyı geliştiren bilim insanları ve BioNTech şirketinin kurucuları Dr. Hasret Türeci ile Prof. Uğur Şahin’e Mart ayında Almanya’nın en üst seviye devlet madalyası olan Yıldızlı Liyakat Nişanı verilmişti. Madalyalar Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Bellevue Sarayı’nda düzenlenen merasimle takdim edildi. Merasimde Başbakan Angela Merkel de hazır bulundu.

Bu isimlerin mRNA aşı teknolojisine büyük katkı sağladığı belirtildi. Heyet, “Bu bilim insanlarının çalışmaları, kamu sıhhatini global ölçekte müdafaada çok kritik bir kıymete sahipti” açıklamasını yaptı. Ödül alan 7 bilim beşerinin çalışmasının Covid-19 aşısını büyük bir süratte geliştirilmesine katkı sağladığı da vurgulandı. Birebir açıklamada, mRNA teknolojisinin gelecekte diğer hastalıklara karşı da kullanılacağı belirtildi.

Sanat, toplumsal bilimler ve spor üzere sekiz kısımda dağıtılan ödülde her kategoriyi kazananlara sembolik olarak 50.000 euro veriliyor.

Yorum Yap