Ülkede açık alanlarda maske zaruriliği kaldırıldı

 Ülkede açık alanlarda maske zaruriliği kaldırıldı

İtalya’da Covid-19 salgınında günlük hadise ve can kayıplarındaki düşüsün akabinde hükümet, ülkedeki tüm bölgeleri düşük riskli manasına gelen “beyaz bölge” olarak tanımlamıştı. Bugünden itibaren yürürlüğe giren kararname ile gevşetilen Covid-19 salgını önlemleri kapsamında açık alanlarda maske takma mecburiliği kaldırıldı. Kararname ile halk, yalnızca kapalı alanlarda maske takmaya devam edecek. İtalyanlarının birçoklarının açık alanlarda maske takmadığı yahut maskelerini çenelerinde tuttuğu görülürken, kimileri ise maske takmaya devam etti.

“ZORUNLULUĞU AŞIYORUZ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İtalya Sıhhat Bakanı Roberto Speranza ise geçen hafta imzaladığı kararnameyi, “Corona virüs Bilim-Teknik Konseyi tarafından belirlenen ihtiyati önlemlere çerçevesinde 28 Haziran’dan itibaren beyaz olarak tanımlanan bölgelerde açık havada maske takma zorunluluğunu aşıyoruz” kelamlarıyla duyurmuştu.

İtalya’da günlük Covid-19 olay sayısı son devirde binin altına düşmüş ve ağır bakımdaki hasta sayısı 300’ün altına gerilemişti. Pandeminin seyrinde yaşanan olumlu gidişat üzerine geniş koalisyon üyesi kimi partiler maske yasağının kaldırılmasını gündeme getirmişti.

“İNSAN NE KADAR BOĞULDUĞUNU ARTIK ANLIYOR”

İtalyan vatandaş Francesco yaptığı açıklamada, “Bu sıcaklarla da tam bir nefes aldık. İnsan ne kadar boğulduğunu artık anlıyor. Herkes ve geri kalan ülke için bundan sonra bu türlü olmasını diliyorum” dedi.

Başka bir vatandaş Roberto ise, “Ferahlık ve özgürlük hissi. Yalnızca kapalı ve kalabalık yerlere yaklaşınca takmak için maskemi çenemde tutuyorum” tabirlerini kullandı.

Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya’da 50 milyona yakın kişi en az bir doz Covid-19 aşısı olurken, yaklaşık 18 milyon bireye ise iki doz aşı uygulandı.

Öte yandan İtalya’da geçtiğimiz sene yaz ayında kaldırılan açık havada maske takma zaruriliği, salgının ikinci dalgası nedeniyle geçtiğimiz sene sonbaharda yine uygulanmaya başlamıştı. İtalya’da toplam hadise sayısı 4 milyon 258 bin 69’a, toplam can kaybı ise 127 bin 472’ye ulaştı.

Yorum Yap