Vatandaş ihbar etti… Akılalmaz hileler ortaya çıktı

 Vatandaş ihbar etti… Akılalmaz hileler ortaya çıktı

Vatandaşların sağlıklı tüketim yapmalarını sağlamak için çalışan Ankara Besin Laboratuvarı Merkezi’nde yağ eserlerinden et eserlerine, hayvan yemlerinden alkole kadar birçok eserin tahlili yapılıyor.

Şirketlerin özel istek üzerine merkeze başvurabildiği üzere, vatandaşlar da ALO 174 üzerinden şikayet ettikleri eserin tahlilini yapılmasını isteyebiliyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kendisinin çalıştığı alanda bal ve yağ tahlillerinin yapıldığını aktaran Dr. Çınar, “Özellikle balda eser tebliğlerimiz var. Burada belirtilen kalite kriterleri ve saflık kriterleri kelam konusu. Bununla ilgili balın yapısından bulunan şeker, enzim ve çeşitli amino asitlere bakılarak balın kalitesiyle ilgili bilgi sahibi oluyoruz yahut tahşişe uğratılıp uğratılmadığına bakıyoruz. Piyasaya sunulan her eser manzara olarak kaliteli görünebilir fakat yaptığımız kontrollerle bunlar bize geldiğinde sahiden manzaradaki kaliteli mi değil mi üzere çalışmaları burada ayrıntılı tahliller yaparak tespit ediyoruz. Buna nazaran de gerekli süreçler yapılıyor” diye konuştu.

Besin Denetim Laboratuvar Müdürü Yusuf Varlık ise numunelik eserlerin birinci geliş yerini anlatarak şunları söyledi:

* Numunenin birinci giriş noktası burasıdır. Vilayet Tarım Orman Müdürlüğümüz ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğündeki mühendis arkadaşlarımızın alandan aldığı kontrol numuneleri birinci evvel buraya geliyor.

* Burada sıcaklık, deformasyon, mühür denetimleri yapıldıktan sonra ilgili tahlilleri sisteme girilerek ilgili laboratuvara sevki yapılıyor. Uygun çıkmadığı taktirde firma itiraz hakkını kullanarak farklı bir laboratuvarda tahlil tekrar yapılıyor.

* Yeniden birebir sonuç bulunuyorsa Vilayet Tarım Orman Müdürlüğü tarafından idari ve para cezasına çarptırılıyor.(İHA)

Yorum Yap