Veyis Ateş TGC üyeliğinden çıkarıldı

 Veyis Ateş TGC üyeliğinden çıkarıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Şurası; 26 Haziran 2021 Cumartesi günü yaptığı toplantıda üyesi Veyis Ateş hakkında siyaset mafya bağlantıları içinde yer aldığı tarafındaki savlar nedeniyle açtığı disiplin soruşturmasını tamamladı.

Veyis Ateş’in 10 Haziran 2021 günü yapılan İdare Konseyi toplantısından sonra açılan disiplin soruşturması nedeniyle istenen savunmasını göndermediği belirlendi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti İdare Şurası’nın Veyis Ateş hakkında aldığı karar şöyle:

* Veyis Ateş’in yurt dışında tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın taleplerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiğini kabul eden açıklamaları ve kamuoyuna yansıyan ‘ses kaydı’ alenileşmiştir.

* Veyis Ateş’in tavır ve davranışlarının Tüzüğümüzün 11. unsurunda sözünü bulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin emeliyle ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen unsurlarla bağdaşmadığı ortaya çıkmıştır.

* Tüzüğün 11.maddesi ile Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ndeki ‘Gazetecinin yanlışsız davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tavır ve davranış içinde olmak’ ve ‘Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır.

* Mesleğini gölgeleyecek, prestijini sarsacak çeşitten oluşumlar içerisinde yer almamalıdır’ kararları dikkate alınarak ‘in oy birliğiyle üyelikten çıkarılmasına,  üyelikten çıkarılma kararına karşı Genel Konseyde itiraz hakkı olduğunun kendisine bildirilmesine karar verilmiştir.

Yorum Yap