Yağ yakmanın 5 tesirli yolu

 Yağ yakmanın 5 tesirli yolu

Pandemi devrindeki en yaygın şikayetlerden biri de şişmanlık oldu. Hasebiyle pek çok kişi bu süreçte eski kilosuna dönmenin yollarını aramaya başladı. Fakat forma girmek için ölçüsüz diyetlere başvurulmaması gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Ayşe Gül İtimat, “Diyet sırasında maksat bedendeki fazla yağ dokusunu azaltmaktır” dedi ve bunu sağlayacak formülleri şöyle sıraladı:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ayşe Gül İnanç

1 – UZUN PERİYODİK AÇLIK

Uzun periyodik açlıkların yağ yakma konusunda tesirli olduğunu daha sık duymaya başladık. Zira az öğün sayısı sizin gün içi işlerinize daha kolay odaklanmanızı sağlarken öğünlerin kalori ölçüsünün da artmasına imkan verir. Böylelikle öğünlerde sevdiğiniz besinlerden 3-4 yemek kaşığı değil de 1 kase ya da 1 porsiyon olarak tüketirsiniz. Bu da kısıtlı ve tek düze listelerden kurtulmanızı sağlar. Az öğün ancak doyurucu öğünler ile kolaylıkla ortama ayak uydururken, insulin salgılanmasını da azaltır ve yağ yakımına imkan verirsiniz. Bu yolda yalnızca size uygun ömür saatlerine nazaran öğünlerinizi şekillendiriyorsunuz.  Kendinize en uygun açlık aralıklarını kendiniz belirliyorsunuz. Kahvaltıdan (10.00-11.00) sonra 8 saat açlık ve akşam yemeğinden (18.00-19.00) sonra gece uykusuna eklenen 16 saat açlık en tanınan olanlarıdır.

2 – RASTGELE ÖĞÜN ATLAMA

Kimi gün hayat temponuz ya da modunuz sizi tertipli aralıklarla beslenmekten alıkoyar. Gün içinde bir ya da 2 ana öğünü atlamanız öğün içeriklerinin besleyici pahası düşük değilse olumsuz sonuçlara yol açmaz.

3 – 5/2 DİYETİ

Yedi günün ikisinde toplam kalori alımını erkekler için 600, bayanlar için 500 kaloriye düşürdüğümüz bu modelde kalan günlerde olağan beslenme modelini kullanırsınız. Natürel olağan beslenme modeliniz yeniden kâfi zerzevat, doğal protein kaynakları, mevsim meyveleri, süt kümesi besinleri ve tam tahılları içermesi kıymetlidir.

4 – TEK ÖĞÜN DİYETİ

Bu planda gün içinde ufak ölçülerde zerzevat, meyve tüketebilirken tek bir büyük öğününüz olur. Bilhassa özel günler için uygulaması hayli elverişlidir. Fakat uzun vadeli tercih etmeyip beslenme saatleriniz ve öğün sayınız da değişkenlik oluşturmanız kıymetli olacaktır.

5 – HAFTADA 2 GÜN AÇLIK

Uzun vadeli açlık modelleri farklı saat aralıkları içerebilir. Aç kalınan mühletin artması sizin daha tecrübeli olmanızı da beraberinde getirmeli. Teklifim en zorunu seçmeden evvel daha az açlık müddetleri ile başlamanızdır. Bu model haftanın 5 günü olağan beslenirken 2 günü aç geçirmeyi önerir. Örneğin pazartesi akşam 7-8 üzere akşam yemeği yediğinizde bir sonraki öğününüz sonraki günün akşam yemeği olacaktır. Bilhassa bu modelde gün içi su tüketimi baş ağrılarının önüne geçerken isteğe bağlı olarak bir, iki adeti aşmayan maden suyu, kahve üzere kalori içermeyen içecek tüketimi süreci oyalayabilir.

Uzun periyodik açlığın sıhhate yararları

Yağdan kilo verilir.

 İnsülin direnci azalır.

Yaşlanma yavaşlar.

 İnsülin salgılanması azaldığı için LDL (kötü) kolesterol düşer, HDL (iyi) kolesterol yükselir.

 Dengeli bir uzun periyodik açlık planında bedendeki iltihaplanma düşer yani inflamasyon azalır.

Yorum Yap