Yılın kalanında Türk bankalarının kaderini belirleyecek üç başlık

 Yılın kalanında Türk bankalarının kaderini belirleyecek üç başlık

Bloomberg Intelligence’a göre, petrol fiyatlarındaki artış ve dolarizasyon Türkiye’deki yüksek faiz oranlarının bir süre daha geçerli olmasına neden olabilir.

Bloomberg Analisti Tomasz Noetzel, sene başından bu yana artan petrol fiyatları ve değer kaybeden Türk lirasının enflasyonun ana faktörleri olduğunu belirtirken enerji ithalatına bağlı olan Türkiye için artan emtia fiyatlarının risk oluşturduğunu belirtti.

Zayıf yatırımcı güveni, enflasyon baskısı ve ABD’de parasal koşulların sıkılaşacağına dair beklentilerin Türk lirası üzerinde baskı yarattığını belirten Noetzel, yıl sonunda Türk lirası için ortak beklentinin 9,00 seviyesi olduğunu dile getirdi.

“Dolarizasyon bankalar için iyi”

Türkiye’deki Döviz cinsi mevduatların kademeli bir şekilde artış gösterdiğini belirten Noetzel, dolarizasyonun bankaların kâr marjlarını destekleyeceğini de söyledi.

Noetzel, TÜFE’ye endeksli tahviller sayesinde artan fonlama maliyetinin net faiz marjı üzerindeki etkisinin azalarak yüksek faiz oranlarının yerel bankalar için yönetilebilir olacağını vurguladı.

BBVA’nın Türkiye’de 60 milyar dolarlık varlığının bulunmasından dolayı Türk ekonomisindeki zayıflamadan en fazla etkilenen Avrupa bankası olduğunu belirten Noetzel, merkez bankasında yaşanacak başka bir değişikliğin büyük ihtimalle kur krizini tetikleyebileceğine de değindi.

Yorum Yap