ALMANYA’DA YENİ DÖNEM, TÜRKLERE OTURUM YOK

 ALMANYA’DA YENİ DÖNEM, TÜRKLERE OTURUM YOK

Almanya’da konsolosluklardaki gecikmeden mağdur olan vatandaşı, artık de Alman makamları çarpıyor. Gurbette 60 yılı deviren birinci nesil yahut emekli Türklere, “Türkiye’de, bir yıllık mühlet içinde 6 aydan fazla kalmadığınızı ispatlayın. Yoksa yeni pasaportla geçerli oturma müsaadesi verilmeyecek” yazıları gitmeye başladı. Bu uygulanırsa, Türkiye’dekiler dönemeyecek, Almanya’da olanlar sınırdışı riskiyle karşılaşacak.

Bu durum yıllarını Almanya’ya veren, bir birçok 70’ini çoktan devirmiş birinci jenerasyon ile emekli olan ikinci jenerasyonu etkileyecek. Zira bu durumdakilerin birden fazla, bahar –yaz- sonbahar aylarını Türkiye’de geçiriyor. Kışın ise Almanya’ya geliyor. Almanlar da bu durumu bildiği için, artık Türklerin aleyhine kullanmaya, oturma müsaadelerini iptal etmek için düğmeye bastı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Almanya’da yaşayan Türklere gönderilen yazıda, birinci kuşak ve emekli Türklere, oturum için “Türkiye’ye giriş çıkış” kayıtlarını getirme kuralı koştu.

CEZA YALNIZCA TÜRKLERE

Birinci jenerasyonla, emekli olanlar; şayet Almanya’dan müsaade almadan, örneğin 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2011 ortasında (veya 2009 sonrası rastgele bir yılda) Türkiye’de 6 aydan fazla kalmışsa, oturma müsaadeleri uzatılmıyor. Tıpkı şey, AB üyesi ülke vatandaşları ya da Alman vatandaşları için geçerli değil. Yalnızca Türk vatandaşlarına yönelik bu uygulamanın birinci mağduru Offenbach yakınlarında oturan N.T. oldu.

N.T.’ye 2009 yılından bu yana Türkiye’ye giriş çıkış kayıtları istenen, bunun için de “Önce Türk konsolosluğundan e-devlet şifresi alın, onunla online kayıtları indirin ve bize getirin” yazısı verildi.

“YENİSİNİ VERMEYİZ” TEHDİDİ

Bu yazıyı getirmeden ve giriş- çıkış kayıtları netleşmeden, oturma müsaadesinin yeni pasaporta nazaran düzenlenmeyeceği bilhassa vurgulandı. Oturma müsaadesi yenilenmeyenler, Türkiye’deyse Almanya’ya gelemeyecek; Almanya’da ise hudut dışı tehdidi başlayacak.

Yazdan evvel Türkiye’ye gitmek ve ölen eşinin mezarını ziyaret etmek isteyen yaşlı bayan, üç aydır bu sıkıntıyla uğraşırken, çaresiz giriş- çıkış kayıtlarını Offenbach Yabancılar Dairesi’ne gönderdi. Yaşlı Türk’ün, kayıtlarında 6 aydan fazla Türkiye’de kaldığı görülürken, kendisine Ağustos ayına randevu verildi.

YAPIŞIK OTURMA MÜSAADESİ SORUNU

Bu ortada, 2022’ye kadar geçerli olan Türk pasaportlarında oturma müsaadeleri, pasaporta yapıştırılmış evrak halinde duruyor.

Evvel bunların 31 Ağustos 2021’de kullanım müddetinin biteceği açıklandı. Lakin sonra bu düzeltildi. 2022’de pasaportu bitenler, bitiş sürecine kadar bu eski tip oturumla gidip- gelebilecek. Yeni tip “kredi kartı şeklindeki” oturma müsaadeleri, yeni pasaportlardan sonra verilecek.

Yorum Yap