Kimliğini kaybetti, hayatı kâbusa döndü

 Kimliğini kaybetti, hayatı kâbusa döndü

Buca ilçesinde yaşayan Hikmet Selek (38), 2008 yılında İzmir Besin Çarşısı’nda depo vazifelisi olarak çalıştığı periyotta kimliğini kaybetti. Karakola giderek kayıp başvurusu yapan 2 çocuk babası Selek, kimliğinin kayıp olduğu periyot içerisinde ismine 30’a yakın telefon çizgisi çıkarıldığını ve hiçbirinin faturasının ödenmediğini kendine ulaşan icra kağıtlarıyla öğrendi.

Ailesiyle birlikte 13 yıldır çok sıkıntı günler geçirdiğini tabir eden Selek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“İşe girdikten birkaç ay sonra kimliğimi kaybettiğimi fark ettim. Akabinde da karakola giderek durumu anlattım ve polisler kaydımı yaptılar. Ben de yeni kimlik çıkardım. Kimliğimi kaybettikten yaklaşık 3 ay sonra maaşıma haciz geldi, şok oldum. Çabucak gidip borcun bana ilişkin olmadığını söyleyerek itiraz ettim. Kısa bir müddet sonra bir icra daha geldi. Çabucak kabahat duyurusunda bulundum. Lakin sonuç alamadım. Yaptığımız araştırmaların akabinde kimlik fotokopisine ulaştık. Fotokopi geldiğinde kimlik bilgilerinin bana ilişkin olduğunu fakat üzerinde B.B.’nin fotoğrafının olduğunu gördüm. Onun hakkında da şikayetçi oldum. Lakin bana daima faturalı çizgilerden icra gelmeye devam ediyordu. Bu sebeple beni işten de çıkardılar. İstanbul’da birkaç sefer mahkemeye çıktım” dedi.

‘BENİM CANIM YANDI, DİĞERLERİNİN YANMASIN’

Maaşına haciz geldiği için sigortalı olarak çalışamadığını belirten Selek, 2008’den beri çok berbat vakitler geçiriyoruz. Konutu daima öbür bir avukat tutuyor. İcralar gelmeye hala devam ediyor. Sigortalı çalışamıyorum. Bu yüzden hurdacılık, hamallık yaptım. Meskeni terk edip gitmeyi, canıma kıymayı düşündüm. Hangi kapıyı çaldıysam boş çıktı. Sigortalı işe girdiğim an maaşıma haciz geliyor. Her şeyi, kanıtla ispatla kanıtlamama karşın ben mağdur edilmeye devam ediyorum. Birine sınır vermek bu kadar kolay olabilir mi? Benim canım yandı, oburlarının canı yanmasın. Kendi adıma bile çizgi alamıyorum” tabirlerini kullandı.

‘İHMALLER ZİNCİRİ’

Yaklaşık 85 bin lira borcunun olduğunu söyleyen Selek, Kimliğimi kaybettiğime yönelik o periyotta karakolda yazdığım dilekçe ortadan kayboldu. O devirde karakolun tadilatta olduğunu mazeret ettiler. Bu olayda çok fazla ihmal var. Karakola gittim ve durumu anlattım. Birkaç süreçten sonra gidip çıkarabileceğimi söylediler. Nüfus dairesi kayıtlarında kayıp müracaatım hala duruyor. Ben İstanbul’a yalnızca 2 defa mahkemeye çıkmak için gittim. Lakin tüm sınırlar oradan alınmış. Yaklaşık 85 bin lira ödemem gerekiyor diye konuştu.

Adalet istediklerini belirten Tülay Selek (35) ise, 12 yıldır eşim hiçbir işte çalışamıyor. Her yere başvurduk lakin hiç sonuç alamadık. Bizi bu duruma düşüren elini kolunu sallayarak geziyor. Lakin biz mağdur durumdayız. Eşim sigortalı olmadığı için çocuklarımızı mümkün olduğunca hastaneye götürmüyoruz. Zira her analize para vermemiz gerekiyor. Artık bizi bu durumdan kurtarsınlar. Adalet yerini bulsun dedi.

Yorum Yap