Bahçesinde kenevir yakalandı… ‘Güvercinlere verdim’ dedi

 Bahçesinde kenevir yakalandı… ‘Güvercinlere verdim’ dedi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran 2 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen olay şöyle oldu:

“ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ HOBİ OLARAK GÜVERCİN BESLİYORUM”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

* İhbar üzerine harekete geçen polisler, Pendik’te yaşayan D.G.’nin konutuna baskın yaptı. Baskında D.G.’nin meskeninin bahçesinin tabanında domates fideleriyle birlikte ekili vaziyette 73 adet hint keneviri bitkisinin ele geçirildi.

* Hakkındaki suçlamaları reddeden D.G. hakkında “2313 Sayılı Kanun’a aykırılık” kabahatinden 4 yıldan 12 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık D.G. ve avukatı Hakan İnci katıldı. Sanık D.G. savunmasında “Ben çocukluğumdan beri hobi olarak güvercin besliyorum. Hint keneviri tohumunu güvercinlere verdiğimizde üremeleri hızlanıyor. Bahçedeki hint kenevirlerini ben şuurlu olarak ekmedim. Güvercinlere verdiğim tohumlar toprağa düşmüş ve tabiatıyla hint keneviri bitkisi yetişmiş. Ben bu bitkilerin büyüdüğünü ve yetiştiğini fark etmedim, zira bir orta köye gitmiştik. Ben uyuşturucu unsur kullanmıyorum ve satmıyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. Sanık Avukatı İnci ise müvekkilinin meskeninde keşif yapılmasını talep ederek, “Kenevirlerin çıktığı yer gübre ve müvekkilin güvercinlerini beslemek için attığı kenevir tohumlarının biriktirildiği yerdir” dedi. Mahkeme, keşif talebinin kıymetlendirilmesine karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

DAVANIN AKABİNDE AÇIKLAMA YAPAN AVUKAT: ÖNEMLİ BİR MAĞDURİYET KELAM KONUSU

Duruşmanın akabinde açıklama yapan Avukat Hakan İnci enteresan bir davaya girdiklerini belirterek “Bu davanın konusu bahçede bulunan 70 tane kök Hint keneviri. Çok enteresan bir şey müvekkilim 12 – 13 yıldır kuş beslemekte. 150’ye yakın güvercini var. Kendi bahçesinde bunlara dışarıda her yerde satılan kenevir tohumundan alıyor. Bu tohumu da kuşlara veriyor. Burada çok farklı bir şey oluyor; Kuşlar o tohumları yedikten sonra paklık yapılıyor, kuş pisliği duvar tabanına gönderiliyor. Duvar tabanında o kendi kendine çıkıyor. Polis bunu tespit ediyor ve artık müvekkilimin 4 yıldan 12 yıla kadar mahpus istemiyle davası açılmış durumda. Önemli bir mağduriyet kelam konusu” sözlerini kullandı.

“AMACI KUŞARIN ÜREMELERİNİ SAĞLAMAKKEN ARTIK AĞIR CEZADA YARGILANIYOR”

İnci müvekkilinin kuşların daha da çok çoğalması için kenevir verdiğini söylediğini vurgulayarak “Kuşlarda farklı tesirler yaratıyormuş. Büsbütün hedefi bu kuşları beslemek ve daha fazla üremelerini sağlamakken artık ağır cezada yargılanıyor. Polis vazifesini yaparken bahçede bu kenevirleri fark ediyorlar. Fakat güvercinlerin kafesi oradayken bunu fotoğraflamıyorlar ya da güvercinleri tutanağa geçirmiyorlar. İster istemez o kuşkuyla dava açıyorlar ölçü da 20 kök üzerinde olduğu için içiçiliğe de girmiyor. Mağduriyetin sebebi büsbütün soruşturmadaki ihmaller, bu ihmaller olmasaydı, lehine olan kanıtlar toplansaydı bu dava açılmayacaktı” formunda konuştu.

“ONLAR DA GÜLDÜLER”

“Bugünkü duruşmada da o görüntüleri, güvercinleri izlettirdik” diyen avukat İnci, “Ben de müvekkilimin bu davada kastı olmadığı için katiyen beraat edeceğini düşünüyorum. Esasen bugünkü duruşmada da o görüntüleri, güvercinleri izlettirdik. Onlar da güldüler. Keşifle ilgili orta bir kıymetlendirme yapıp keşfe geleceklerdir, burada da işin aslı ortaya çıkacaktır” dedi. (DHA)

Yorum Yap