Yağışlar yüzde 66 azaldı; ‘olağanüstü kuraklık’ uyarısı

 Yağışlar yüzde 66 azaldı; ‘olağanüstü kuraklık’ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2021 yılı Mayıs ayı yağış ve sıcaklık raporlarıyla, Standart Yağış İndeksi (SPI) ve Olağanın Yüzdesi Metoduna (PNI) nazaran mayıs ile son 2 yıllık meteorolojik kuraklık haritalarını yayınladı.

Önemli ölçülerde yağışların azaldığı, sıcaklıkların da arttığını gösteren raporlar ve haritalara nazaran, 2021 Yılı Mayıs Ayı Alansal Yağış Raporu’nda Türkiye geneli mayıs ayı yağışı 21.6 mm ölçüldü. Normali (1981-2010) 49.3 mm ve 2020 yılı mayıs ayında 63.2 mm olan yağışlarda normaline nazaran yüzde 56, geçen yıla nazaran yüzde 66 azalma olduğu açıklandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

EGE, AKDENİZ VE GÜNEYDOĞU’DA ALARM

Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne’nin güney kısımları, Düzce, Zonguldak, Kocaeli, Sakarya etrafları, İstanbul’un batısı, Sinop, Samsun, Ordu ve Giresun’un kıyı bölümlerinde olağanın üstündeki yağışlar, öbür bölgelerin tamamında olağanların altında kaldı. Bilhassa Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış azlığı yüzde 80’lerin üzerine çıktı.

MUĞLA’DA YAĞIŞLAR YÜZDE 98 AZALDI

Mayıs ayı vilayet geneli yağışlarda en fazla yağış 97 mm ile Düzce’de, en az yağış 0,5 mm ile Muğla’da, normaline nazaran de en fazla azalma yüzde 98 ile yeniden Muğla’da oldu. Yağışlı gün sayıları Güney Ege, Antalya’nın batısı ve doğusu, Hatay’ın güneyi ve Gaziantep etraflarında 1 güne kadar düştü. Batı ve Orta Karadeniz ile Kars etraflarında ise 10- 15 gün aralığında yağışlı gün görüldü.

GÜNEYDOĞU’DA SON 30 YILIN EN DÜŞÜK YAĞIŞI

Bölgelere nazaran mayıs ayı yağış ölçüleri, normali ve geçen yıl mayıs ayına nazaran şöyle oluştu:

“Marmara’da 44.5 mm, normaline nazaran yüzde 12 arttı, geçen yıla nazaran yüzde 41 düştü. Ege’de 6.9 mm, normaline nazaran yüzde 81, geçen yıla nazaran yüzde 89 azaldı. Akdeniz’de 6.9 mm, normaline nazaran yüzde 83, geçen yıla nazaran yüzde 87 azaldı. İç Anadolu’da 14.8 mm, normali ve geçen yıla nazaran yüzde 69 düştü. Karadeniz’de 47.6 mm, normaline nazaran yüzde 20, geçen yıla nazaran yüzde 40 azaldı. Doğu Anadolu’da 22.4 mm, normaline nazaran yüzde 66, geçen yıla nazaran yüzde 70 düştü. Güneydoğu’da 6.1 mm, normaline nazaran yüzde 83, geçen yıla nazaran yüzde 85 azalarak son 30 yılın en düşük düzeyi görüldü.”

KORKUTAN HARİTALAR, ‘OLAĞANÜSTÜ KURAK’

Türkiye’nin geçen yıl olduğu üzere bu yılın hem geçen aylarda hem de mayıs ayına ait kuraklık SPI ve PNI metotlarına nazaran hazırlanan haritalarda, ‘olağanüstü kurak’, ‘çok şiddetli kurak’, ‘şiddetli kurak’ olarak gösterilen bölgelerin yoğunluğu dikkat çekiyor. Olağanın Yüzdesi Metoduna (PNI) haritasına nazaran Marmara’nın bir kısmı, Batı ve Orta Karadeniz ile Iğdır civarları harici bölgeler ‘şiddetli kurak’ olarak gösterildi. Son üç aylık Standart Yağış İndeksi (SPI) haritasında ise Muğla, Denizli- Burdur, Niğde, Elazığ- Malatya- Tunceli, Diyarbakır- Şanlıurfa-Mardin, Çankırı, Kars, Bayburt ve Van ‘olağanüstü, çok şiddetli ve şiddetli kurak’ olarak görülüyor.

SON 50 YILIN EN SICAK MAYIS’I

2021 Yılı Mayıs Ayı Ortalama Sıcaklıkları Raporu’na nazaran ise son 50 yılın en sıcak mayıs ayı yaşandı. Kırklareli, Çorlu, Tekirdağ, Yalova, Balıkesir, Antakya, Elmalı, Faziletli, Ordu, Rize, Hopa, Bolu, Karabük, Ünye, Boyabat ve Nallıhan’da mevsim normallerinde, öteki tüm bölgelerde ise üzerinde sıcaklık görüldü. Yalnızca Samandağ’da mevsim normalleri altına indi. Uzun yıllar mayıs ayı ortalama sıcaklığı 16.7 derece iken, bu yıl 19.3 derece oldu. En yüksek sıcaklık ise 44.3 derece ile Ceylanpınar’da tespit edildi. 44.3 derece mayıs ayında Türkiye’de ölçülen en yüksek paha olarak kayıtlara geçti.

BÖLGELERE NAZARAN SICAKLIKLAR

Bölgelere nazaran Mayıs ayı ortalama sıcaklıkları ve uzun yıllar ortalamasına nazaran farklar şöyle oluştu:

“Marmara, uzun yıllar ortalaması 16.9 derece iken, bu yıl 18.3’e çıktı, en yüksek 34.6 derece Geyve. Ege, uzun yıllar ortalaması 18.6 derece iken, bu yıl 20.9’a çıktı, en yüksek 39.4 derece Aydın. Akdeniz, uzun yıllar ortalaması 19.3 derece iken, bu yıl 21.5’e çıktı, en yüksek 38.4 derece Kozan.

İç Anadolu, uzun yıllar ortalaması 14.6 derece iken, bu yıl 17.7’ye çıktı, en yüksek 35.3 derece Kırıkkale.

Karadeniz, uzun yıllar ortalama 15.2 derece iken, bu yıl 17.2’ye çıktı, en yüksek 37.9 derece Amasya.

Doğu Anadolu, uzun yıllar ortalama 13.6 derece iken, bu yıl 17.2’ye çıktı, en yüksek 36.6 derece Elazığ.

Güneydoğu, uzun yıllar ortalaması 20.7 derece iken, bu yıl 24.7’ye çıktı, en yüksek 44.3 derece Ceylanpınar.”

YALNIZCA MART AYI YETERLİ GEÇTİ

Raporda, mayıs ayında 40 merkezde yeni ekstrem sıcaklık (maksimum, minimum) gerçekleştiği belirtildi. Ekstrem sıcaklıklarda en büyük farklar Viranşehir, Şırnak, Ceylanpınar, Hakkari, Sarıkamış, Cizre, Ergani üzere merkezlerde görüldü. Mayıs ayı dışında bu yılın başka birinci dört ayındaki uzun yıllar ve geçen yıla nazaran sıcaklık kıymetlerine bakıldığında ocak ayı uzun yıllar ortalaması 2.7, geçen yıl 3.3 derece iken, bu yıl 5.4 dereceye yükseldi. Şubat ayı uzun yıllar ortalaması 3.4, geçen yıl 4.9 derece iken, bu yıl 6.2 dereceye çıktı. Mart ayı uzun yıllar ortalaması 7.1, geçen yıl 9.5 derece iken, bu yıl 7 dereceye düştü. Nisan ayı uzun yıllar ortalaması ve geçen yıl 12.1 derece iken, bu yıl 13.4 dereceye çıktı.
(DHA)

Yorum Yap