Bingöl’deki zelzelede, Elazığ’ın 5 köyünde birtakım meskenler hasar gördü

 Bingöl’deki zelzelede, Elazığ’ın 5 köyünde birtakım meskenler hasar gördü

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birtakım vilayetler, dün saat 21.28’de sarsıntıyla sallandı. Sarsıntı, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Tunceli, Erzurum, Malatya, Bitlis ve Siirt’te hissedildi. Sarsıntıyla birlikte Bingöl ve Elazığ’da kimi vatandaşlar panik içerisinde konutlarından çıktı.

Bir müddet sonra Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı Sarsıntı Dairesi Başkanlığı (AFAD), zelzelenin merkez üssünü Bingöl’ün Kiğı ilçesinin Aşağı Serinyer köyü yakınları, derinliğini ise 15.51 kilometre olarak açıkladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü ise zelzelenin merkez üssünü Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Kuşbayırı köyü, büyüklüğünü de 5.3 olarak ölçtü.

DÜŞÜP KOLUNU KIRDI

Sarsıntıda can kaybı yaşanmazken, Elazığı’ın Karakoçan ilçesine bağlı Kuşbayırı, Çelebi, Yeşilbelen, Sarıhan ve Çan köylerindeki birtakım mesken ve ahırlarda hasar oluştu. Kuşbayırı köyünde sarsıntıya meskende yakalanan Elif Kaynak, sarsıntıyla birlikte paniğe kapılıp dıyarı çıkmaya çalışırken düşüp kolunu kırdı. Kaynak, su içtikten sonra namaz kılmak için ayağa kalktığında zelzeleye yakalandığını belirterek, “O sırada sarsıntı oldu ve sallandı her yer. Ben çıkmaya çalışırken düştüm ve kolum kırıldı” dedi. Çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan Elif Kaynak’ın sıhhat durumunun güzel olduğu bildirildi.

Konutu hasar gören Şadiye Ülker de sarsıntıya komşusunun yanındayken yakalandığını söyledi. Sarsıntı olurken evvel komşusunu çekip kurtardığını söz eden Ülker, “Deprem olurken ben komşumun yanındaydım. Zelzele oldu. O esnada evvel komşumu çekip çıkardım, konut başına yıkılmasın diye. Geldim, kendi konutuma baktım, içi yıkılmış. Jandarma gelip baktı, içeri girme dediler. Geceyi dışarıda geçirdim. Ancak çok korktuk” diye konuştu.

KÖYLÜLER GECEYİ DIŞARIDA GEÇİRDİ

Sarsıntı sırasında panik yaşayan kimi vatandaşlar, hasar gören meskenlerinin çökme riskine karşı geceyi dışarda geçirdi. Türk Kızılay da, zelzeleden etkilenen köylere giderek depremzedelere battaniye, su, meyve suyu, kek üzere ikramlık materyal dağıttı.(DHA)

Yorum Yap