O KİTAP, ‘KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR’ DAMGASIYLA SATILABİLECEK

 O KİTAP, ‘KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR’ DAMGASIYLA SATILABİLECEK

Küçük çocukların okuması için hazırlanan ve baba-kız ortasındaki evliliği legal gösteren “Onlar Ermiş Muradına-En Hoş Türk Masalları” isimli kitapla ilgili, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Muhafaza Heyeti tarafından sınırlama kararı verildi.

 ‘YETİŞTİRDİĞİN MEYVEYİ EVVEL SEN YERSİN’

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kitaptaki “Sandık” isimli masalda, çocuğu olmayan bir adamın, hocaya gittikten sonra taktığı muskadan sonra çocuğunun olması anlatılıyor.

Kız çocuğu sahibi olan adam, tekrar hocaya gittikten sonra “Hocam, yetiştirdiğin meyveyi evvel kendin mi yersin, yoksa diğerine mı yedirirsin” sorusunu soruyor.

Hoca’dan “Evvela kendin yersin” karşılığını alan baba, durumu kızına anlatıyor ve “ben hocadan onay aldım” tabirlerini kullanıyor.

Kız ise “Baba hiç o denli şey olur mu, ben senin kızınım, babanın kızıyla evlenmesi olur mu” biçiminde cevap veriyor.

KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Heyet, Konya’da Karatay Akademi Yayınları’ndan çıkan kitapla ilgili  kararında şu sözlere yer verildi:

“Kitabın re’sen incelenmesi sonucunda; kitapta yer alan kimi yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır ve müstehcen etki yapacak nitelikte olduğuna, bu sebeple kelam konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü hususundaki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

Kararda atıf yapılan kanun hususu şöyle: 
Husus 4

Heyetçe tetkik edilerek küçükler için muzır olduğuna karar verilmiş basılmış yapıtların sahipleri, ellerinde mevcut yapıtların ön kapaklarına “Küçüklere zararlıdır” damga yahut işaretini basmak zorundadırlar. “Küçüklere zararlıdır” ibaresinin herkesin kolay kolay görüp okuyabileceği biçim ve büyüklükte yazılması mecburidir.

Bu suretle damgalanan eserler;
a) Açık stantlarda ve seyyar müvezziler tarafından satılamaz.
b) Dükkanlarda, cemakanlarda ve gibisi yerlerde teşhir edilemez.
c) Bir yerden bir yere teşhir niyetiyle açık bir surette nakledilemez ve müvezziler
tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz.
d) Gazeteler, mecmualar, duvar ve el ilanları, radyo ve TV ile yahut öbür suretlerle ilan
edilemez, satışı için reklam ve propaganda yapılamaz.

e) Para mukabili yahut parasız küçüklere gösterilemez, verilemez ve hiçbir suretle okul ve gibisi yerlere sokulamaz.

 

KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNULDU

Öte yandan HEMPA Çocuk Derneği, istismar, ensest ve müstehcenlik içeren çocuk masal kitabınının muharriri, editörü ve yayın koordinatörü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

Reaksiyonlar üzerine birçok online satış mecrası kitabın satışını durdurdu. 2015 yılında basılan ve daha sonra basımı yapılmadığı ileri sürülen kitabın 6 bine yakın nüshasının imha edildiği belirtiliyor.

Yorum Yap