13 günde malı kim götürdü?

 13 günde malı kim götürdü?

TBMM KİT Komitesi’nde Türkiye Kalkınma Bankası’nın (TKB) hesapları görüşülürken, 3 yıl evvel yapılan yasal düzenleme sırasında Borsa İstanbul’da süreç gören bankanın paylarının 12 kat artması da gündeme getirildi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Kalkınma Bankası’nda yaşanan bu dalgalanmalarda spekülatif bir teşebbüs olup olmadığı ve payları kimlerin satın aldığı incelenmelidir” dedi.

BİR KOYAN 12 ALDI

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

28 Eylül 2018 günü AKP tarafından TBMM’ye sunulan bir kanun teklifi ile Türkiye Kalkınma Bankası’nın sermaye yapısı, organları, hesapları, faaliyet hususları ile kârının dağıtımına ait asılların değiştirilmesi öngörüldü. Teklif, 13 gün sonra yani 11 Ekim günü TBMM’de benimsenerek kanunlaştı. Bu mühlet içinde bankanın paylarında değerli bir el değiştirmeler yaşandı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM KİT Kurulu’nda pay değişikliğini gündeme getirdi. Yavuzyılmaz, “Kalkınma Bankası payları 5 lira düzeyinde süreç görmekteyken payların statik seyri, bankanın tekrar yapılandırılacağının açıklanmasından sonraysa adeta uçuşa geçiyor” sözlerini kullandı.

PAYLAR UÇUŞA GEÇTİ

Yavuzyılmaz şunları kaydetti:

“Kanun teklifinin görüşüldüğü 10 Ekim günü 50.6 liraya yükseliyor, 11 Ekim prestijiyle da gün ortasına gelinmeden 60 lira düzeyi aşılıyor. Böylelikle yatırımcılar da çok yüksek bir yarar sağlıyor. Bir koyan 12 alıyor. Kalkınma Bankası’nın piyasa pahası kısa müddette 30.3 milyar liraya kadar ulaşıyor. Pay senedi fiyatının fiyat-kazanç oranı Kalkınma Bankası’nda yüzde 238.31 düzeyini aşıyor. Paydaki sert yükselişin ana nedeni halka açıklık oranının düşük olması (yüzde 0.92) olarak gösterilse de piyasada 4 milyon 581 bin 973 adet Kalkınma Bankası hissesi el değiştiriyor. Bu dalgalanmalarda spekülatif bir teşebbüs olup olmadığı ve payları kimlerin satın aldığı incelenmelidir.”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz

GENEL MÜDÜRDEN ‘ÇOK SIĞ’ KARŞILIĞI

CHP’li Deniz Yavuzyılmaz “Türkiye Kalkınma Bankası’nda yaşanan bu dalgalanmalarda rastgele bir spekülatif teşebbüs olduğunu düşünüyor musunuz? Bu satın almalar kim tarafından, kaç kişi yahut kaç kurum, şirket tarafından yapılmıştır” sorusunu Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop yanıtladı.

Genel Müdür Halil Öztop, “Bankanın yüzde 0.92’si, yüzde 1’in bile altında olan bir pay senedi Borsa İstanbul’da süreç görüyor. Hasebiyle bu pay senedinin mevcut fiyat yükselmesi konusunda çok sığ bir pay senedi. Bu nedenle bu tip fiyat hareketlerine maruz kalabiliyor” dedi.

Yorum Yap