30 HAZİRAN ‘KORUYUCU AİLE GÜNÜ’ OLARAK KUTLANACAK

 30 HAZİRAN ‘KORUYUCU AİLE GÜNÜ’ OLARAK KUTLANACAK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan ‘Koruyucu Aile Günü’ genelgesi ile, çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, toplumsal ve maddi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir aile ortamına muhtaçlığının olduğu vurgusu yapıldı.

Ailenin, çocuğun itimatla büyümesi ve topluma yararlı bir birey olarak yetişmesi için gerekli ve birincil ortam olduğu hatırlatılan genelgede, “Ailenin bu vazifesi yerine getiremediği durumlarda çocuk, devlet muhafazası altına alınmaktadır. Korunmaya muhtaçlığı olan çocuklarımız için aile odaklı toplumsal hizmet modellerimizin başında hami aile hizmeti gelmektedir. Kollayıcı aile hizmetinin gayesi, müdafaa altındaki çocukları birebir ilgi, müdafaa, sevgi, takviye ve nezaret sağlayacak hami aileleriyle buluşturmaktır” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

30 HAZİRAN ‘KORUYUCU AİLE GÜNÜ’ OLARAK KUTLANACAK

Genelgede, gözetici aile uygulamasının yaygınlaştırılmasının ehemmiyetine vurgu yapılarak, “Son yıllarda yapılan çalışmalarla teşvik edilen esirgeyici aile uygulamasının yaygınlaştırılması ve bu uygulamaya yönelik kamuoyu farkındalığının artırılması büyük ehemmiyet teşkil etmektedir. Bunun için tarihte uzun yıllar çocuk müdafaa alanında değerli hizmetler sunan kurumlarımızdan Ankara Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin kuruluş tarihi de olan 30 Haziran, ‘Koruyucu Aile Günü’ olarak kutlanacaktır” sözlerine yer verildi.

Genelgenin devamında ise şunlar kaydedildi:

* 30 Haziran Esirgeyici Aile Günü kapsamında düzenlenecek etkinlikler; Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek metot ve temeller çerçevesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir.

* Kelam konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ait logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve gibisi evrak ve görsel dokümanlar mezkür Bakanlık tarafından ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun formda kullanılacaktır.

* Gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ilişkin sarfiyatlar ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Kollayıcı aile hizmetinin tanıtımı ve yaygınlaştırılması için tertiplenecek aktifliklerin en güzel formda gerçekleştirilebilmesi gayesiyle muhtaçlık duyulacak her türlü takviye ve yardımın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi konusunda bilgilerini ve gereğini rica ederim. (DHA)

Yorum Yap