50 kanser tipini teşhis edebilen kan testi geliştirdiler

 50 kanser tipini teşhis edebilen kan testi geliştirdiler

Bilim insanları, bir şahısta hastalığın rastgele bir klinik belirtisi yahut semptomu ortaya çıkmadan evvel 50’den fazla kanser çeşidini tespit edebilen kolay bir kan testi geliştirdi.

Sonbaharda Birleşik Krallık Ulusal Sıhhat Sistemi tarafından da pilot uygulaması yapılan test, 50 yaş ve üzeri hastalar da dahil olmak üzere hastalık riski yüksek olan şahıslara yönelik geliştirildi. Test; baş-boyun, yumurtalık, pankreas, yemek borusu ve kimi kan kanserleri üzere erken evrede teşhis edilmesi sıkıntı olan birçok hastalık çeşidini tespit edebiliyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YANILMA ORANI ÇOK DÜŞÜK

Bilim insanları testin, kanseri rastgele bir belirti yahut semptom ortaya çıkmadan evvel hakikat bir biçimde tespit ettiğini ve çok düşük bir yanılma oranına sahip olduğunu söyledi.

ABD merkezli Grail şirketi tarafından geliştirilen test, tümörlerden kan dolanımına sızan genetik kod modüllerindeki kimyasal değişiklikleri araştırıyor. Test; tümörler tarafından dökülen ve kanda dolaşan DNA’yı inceleyerek çalışıyor.

Yapılan son çalışma, testin etkileyici derecede yüksek bir doğruluk düzeyine sahip olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, hastalığı olan 2.823 ve olmayan 1.254 şahısta testin performansını tahlil etti. Test; hastalığın tüm evrelerinde, olayların yüzde 51,5’inde kanserin ne vakit mevcut olduğunu gerçek bir formda belirledi ve olayların sadece yüzde 0,5’inde yanlış bir tespitte bulundu. Ayrıyeten, hadiselerin yüzde 88,7’sinde de kanserin bedende bulunduğu dokuyu da gerçek bir biçimde tanımladı.

TEDAVİNİN BAŞARILI OLMA MÜMKÜNLÜĞÜ YÜKSELECEK

ABD’deki Cleveland Clinic’te Glickman Üroloji ve Böbrek Enstitüsü lideri olan ve araştırmanın birinci muharriri Dr Eric Klein şunları söyledi: “Kanserin erken teşhisiyle tedavinin başarılı olma mümkünlüğü yükseliyor, sahip olduğumuz en değerli fırsatlardan biri bu. Bu datalar, mevcut tarama testleriyle birlikte kullanıldığında, çoklu kanser tespit testiyle bir arada halk sıhhati üzerinde derin bir tesiri olabileceğini gösteriyor.”

Birleşik Krallık Ulusal Sıhhat Sistemi Kanser Kliniği Yöneticisi Prof Peter Johnson ise şunları söyledi: “Bu son çalışma, hastalığın tedavisi için bir baht olabileceğini gösteriyor. Bilgiler cüret verici. Bu testin Birleşik Krallık Ulusal Sıhhat Sistemi genelinde kliniklerde nasıl performans göstereceğini görmek için çalışmalar üzerinde Grail ile birlikte çalışıyoruz.”

Yorum Yap