Delta varyantı çocuklar için de risk taşıyor

 Delta varyantı çocuklar için de risk taşıyor

Delta varyantı, corona virüsünün şimdiye kadarki en bulaşıcı varyantı olarak görülüyor. Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’ne nazaran Alfa varyantı, yepyeni suştan yaklaşık yüzde 50 daha bulaşıcıyken Public Health England’da yapılan bir tahlile nazaran de Delta varyantının, Alpha varyantına kıyasla, hane halkına bulaşma riskinin yüzde 60 oranında arttığı ortaya çıktı.

Uzmanlar bu dataların, Delta varyantının daha bulaşıcı olduğunu gösterdiğini ve çocukların da risk altında olduğuna dikkat çekti.
Insider’ın haberine nazaran; İsrail’de pazartesi günü bildirilen 125 yeni enfeksiyonun yarısı çocuklar ortasındaydı. Sıhhat Bakanlığı, pazartesi günkü yeni enfeksiyonların yaklaşık yüzde 70’inin Delta varyantından kaynaklandığını da açıklamalarına ekledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ENFEKTE OLAN GENÇLER AŞISIZ

İskoçya’da yapılan bir araştırma; Delta olaylarının daha çok genç yaş kümelerinde bulunduğunu tespit ederken, Birleşik Krallık’ta incelemesi devam eden diğer bir araştırma da corona virüsü enfeksiyonlarının artık 5 ila 12 yaş ortası çocuklar ve 18 ila 24 yaş ortasındaki genç yetişkinler ortasında 65 yaşından büyüklere nazaran beş kat daha yaygın olduğunu buldu. Ayrıyeten araştırmaya nazaran, yakın vakitte enfekte olan genç yetişkinlerin birden fazla aşısızdı.

Insider’ın haberine nazaran; haziran ayında ABD’de, nüfusun çabucak hemen yüzde 22’sini oluşturmalarına karşın, haftalık olayların yaklaşık yüzde 25’ini çocuklar oluşturdu.
Financial Times’ın bir kestirimine nazaran; ABD’de görülen Delta hadiseleri yalnızca 10 gün içinde üç katına çıktı. Uzmanlar, Delta varyantının birkaç hafta içinde ülkenin baskın tipi olacağını varsayım ediyor.

HASTANEYE YATIŞLAR YENİDEN DE AZ

Hastalık uzmanları, çocukların Delta varyantını şiddetli geçirmediğini ve varyantı kapmaya biyolojik olarak yetişkinlerden daha hassas görünmediklerini söylüyor.

Kaliforniya Üniversitesi’inde Pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Erlinda Ulloa Insider’a yaptığı açıklamada; “Bu virüsün bulaşıcılığı artabilir, lakin bunun nedeni çocuk olduğunuz için değil, tüm insanlara bulaşabilirliği arttığından” dedi.

İskoçyalı araştırmacılar, Delta varyantı ile enfekte olmanın, Alpha varyantına nazaran genel olarak hastaneye yatma riskini ikiye katladığını gözlemlediler. Fakat İsrail’in Sheba Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olarak misyon alan Eyal Leshem, bir çocuğun Delta enfeksiyonundan hastaneye kaldırılma riskinin yeniden de az olduğunu söylüyor.

Bunun nedeni de şiddetli COVID-19 hadiselerinin çocuklar ortasında hayli ender görülmesi: ABD’de çocuklar, COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlarının sadece yüzde 1,4’ü ila yüzde 3,3’üne ve tüm COVID-19 ölümlerinin yüzde 0,23’ünden azını oluşturuyor.

Lakin araştırmacılar, varyantın bulaşabilirliğinin çocuklar ortasında da yetişkinlerde olduğu üzere arttığı vurguluyorlar.

BİRTAKIM ÇOCUKLAR HASTALIĞI DAHA ÖNEMLİ GEÇİREBİLİYOR

Pfizer ve Moderna, sonbaharda küçük çocuklarda aşılarının güvenliği ve aktifliğine ait deneme bilgilerini yayınlamayı ve akabinde ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin müsaadesi için başvurmayı umuyor. O vakte kadar hastalık uzmanları aşısız çocuklar için maske önermeye devam ediyor.

Çok ender durumlarda, kimi çocuklar Delta varyantından önemli halde hastalanabiliyor. Pediatrik Bulaşıcı Hastalık Uzmanı Ulloa, aşılanmamış bir aile üyesinden virüsü kaptıktan sonra hastaneye kaldırılan birkaç pediatrik hasta gördüğünü belirtiyor. Ulloa ayrıyeten birkaç çocuğun yetişkinler üzere kalıcı öksürük yahut yorgunluk geliştirdiğini söylüyor.

Yorum Yap