AB Önderler Tepesi sona erdi! Peş peşe Türkiye bildirileri

 AB Önderler Tepesi sona erdi! Peş peşe Türkiye bildirileri

Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üye ülkesinin önderleri, AB Önderler Tepesi kapsamında Covid-19, ekonomik toparlanma, göç, siber güvenlik, Libya, Belarus, Sahel, Etiyopya, Türkiye ve Rusya ile bağlantılar de dahil olmak üzere dış alakaları görüştü. AB önderleri, 750 milyar fonluk “Yeni Jenerasyon AB”nin uygulanmasının ve üye ülkelerin ulusal kurtarma planlarının mevcut durumunu kıymetlendirdi. Tepenin sona ermesinin akabinde kameralar karşısına geçen AB Kurulu Lideri Charles Michel, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen tepeye ait açıklamalarda bulundu.

AB Kurulu Lideri Michel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Güterres ile görüştüğünü belirterek, “Antonio ile görüşme fırsatımız oldu. Çok taraflılığın en düzgün yol olduğuna olan inancımızı teyit ediyoruz. BM ve AB ortasındaki güçlü paydaşlığı teyit ettik. İklim değişikliği, sıhhat, Covid-19, göç üzere pek çok mevzuyu görüştük” açıklamasında bulundu.
Covid-19 açıklaması

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Doruğun Covid-19 ile ilgili üç değerli konusu hakkında bilgi veren Ursula von der Leyen ise, bu bahislerin aşı stratejisi, AB Dijital Sertifikası ve ekonomik toparlanma olduğunu söyledi. AB’nin aşılama stratejisinin başarılı olduğunu kaydeden von der Leyen, “AB aşılama stratejisi AB’deki yetişkinlerin yüzde 60’inin en az bir doz almış olmasıyla başarılı oldu. Lakin mutasyonlar süratle yayıldığı için önlemli olmamız gerekiyor” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN 3 MİLYAR EURO EK FON

Avrupa Birliği Başkanlar Doruğu’nun birinci gününde en kıymetli gündem hususlardan biri Türkiye ile bağlantılar oldu. Von der Leyen, AB’nin Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için 3 milyar Euro ek fon ayıracağını açıklayarak “2024’e kadar Türkiye’deki mültecileri desteklemek için 3 milyar Euro daha ayırmaya karar verdik. Bu para büsbütün AB bütçesinden ayrılacak” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE GERGİNLİKLER HAFİFLEDİ”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise tepe sonrası düzenlediği basın toplantısında Türkiye görüşmelerine değindi. Sonuçların açık olduğunu belirten Macron, “Gerginlikler hafifledi ve taleplerimizin bir kısmı yerine getirildi. Türkiye’yi eforlarını sürdürmeye teşvik ettik. Mülteci konusunda yaptığımız ortak çalışmaya yine başlayacağız. Türkiye’nin bu hususta sorumluluğu olduğunu ve kıymetli bir rol oynadığını biliyoruz” açıklamasında bulundu.

RUSYA’YA MUTABAKATA UYMA DAVETİ

Avrupa Kurulu, Rus liderliğinin daha yapan bir alaka ve siyasi taahhüt göstermesini ve AB ve Üye Devletleri ile üçüncü ülkelere karşı aksiyonları durdurmasını beklendiğini açıkladı. Avrupa Kurulu Rusya’yı, AB’nin tavrındaki rastgele bir kıymetli değişikliğin temel şartı olarak Minsk mutabakatlarının tam olarak uygulanma sorumluluğunu tam olarak üstlenmeye çağırdı.

SİBER GÜVENLİK TAARRUZLARI KINANDI

Avrupa Kurulu, İrlanda ve Polonya da dahil olmak üzere Üye Devletlere yönelik son zamanlardaki makûs niyetli siber faaliyetleri kınadı. Kurul siber diplomasi araç kutusu çerçevesinde uygun tedbirleri araştırmaya davet ettiğini açıkladı.
İrlanda sıhhat sistemi ve Polonya iktidar partisi sitesi siber hücuma uğramıştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, toplumsal medya hesabında “AB Önderler Doruğu’nun bir öbür görüşmesi geride kaldı. Hoş, verimli bir tartışma oldu” sözlerini kullanırken, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ise “AB Başkanlar Doruğu’nun ikinci gününde AB içindeki son derece düzgün ekonomik gelişmeden bahsettik. Maksadımız, mümkün olan en kısa müddette yine inşa etmek ve mümkün olan en kısa müddette olağana dönmektir” paylaşımında bulundu.

Yorum Yap