ABD Lideri Biden İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i ağırladı

 ABD Lideri Biden İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i ağırladı

ABD Lideri Joe Biden, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile ABD’nin başşehri Washington DC’de bulunan Beyaz Saray’da bir ortaya geldi. Basına kapalı toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Biden, toplantıda İran da dahil olmak üzere çeşitli bahisleri tartışacaklarını aktararak, İran’ın kendi idaresi vaktinde nükleer silaha sahip olamayacağını söz etti. ABD’nin İsrail’in kendini savunma hakkına verdiği takviyesi yineleyen Biden, ABD’nin İsrail ile Arap ülkeleri ortasındaki son olağanlaşma mutabakatlarını desteklediğini belirtti.

Rivlin ise, Biden’a ortalarındaki uyuşmazlıklar ne olursa olsun ABD ile İsrail ortasındaki bağların her vakit devam edeceğine dair garanti vererek, “Bizim üzere arkadaşlar vakit zaman fikir ayrılıkları yaşayabilirler lakin asla yakın bağlantılarını tehlikeye atmazlar. Ortak misyonumuz partilerin ve hükümetlerin hudutlarını aşıyor. Liderlik değişse bile birbirimize karşı yükümlülüklerimiz güçlü kalır” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘DAHA YÜREKLİ BİR DOST YOK’

“İsrail halkı ismine İsrail’e ve İsrail’in güvenliğine verdiğiniz sağlam takviye için size ve tüm Amerikan halkına teşekkür ediyorum” tabirlerini kullanan Rivlin, “Sayın Lider, tekrar burada olmaktan çok memnunum. İsrail’in ABD’den daha büyük ve daha mert bir dostu yoktur. Uluslarımız ortasındaki eşsiz bağlar her vakit demokrasi ve liberalizmin ortak bedellerine dayanmıştır. Biz ortağız. Biz arkadaşız. Uluslarımız birbirine bağlıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı olarak son defa Beyaz Saray’ı ziyaret eden Rivlin, 9 Temmuz’da vazifesini Isaac Herzog’a devredecek.

Yorum Yap