BM, barış operasyonları için bütçe üzerinde anlaşamadı

 BM, barış operasyonları için bütçe üzerinde anlaşamadı

Birleşmiş Milletler’in 193 üye ülkesi, tüm misyonların dondurulmasına yol açabilecek, gelecek yılki barışı muhafaza bütçesinde mutabakat sağlanamadı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, basına verdiği demeçte, barış misyonlarının uyarıldığını söyledi. “Görevlerin durması durumunda plan hazırlamaları istendi” dedi. “Üye devletlerin süratli bir halde bir muahedeye varmalarını umuyoruz” dedi ve barış misyonlarının başarısız olması durumunda 1 Temmuz’dan itibaren artık harcama yapamayacaklarını vurguladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sözcü, bu durumda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sadece barış gücü operasyonlarında seferber edilen sivil, askeri ve sivil işçinin güvenliği için harcama yapabileceğini kelamlarına ekledi.

Stephane Dujarric, “Operasyonlardaki azalma, örneğin Covid-19’a cevap olarak konut sahibi ülkeleri desteklemek, sivilleri korumak ve öbürleri dahil olmak üzere, misyonların vazifelerini yerine getirme yeteneklerini sınırlayacaktır” dedi.

Barış operasyonları için ayrılan bütçenin yaklaşık 6,5 milyar dolar meblağında olduğu ve her yıl Temmuz ayında başlayan 12 aylık bir periyodu kapsadığı belirtildi.  İHA

Yorum Yap