ABD LİDERİ BİDEN SUÇA SAVAŞ AÇTI: SIFIR TOLERANS

 ABD LİDERİ BİDEN SUÇA SAVAŞ AÇTI: SIFIR TOLERANS

Geçtiğimiz haftalarda bilhassa büyük kentlerde hata oranlarının artmasından tasa duyan Biden, Cumhuriyetçiler tarafından karşı çıkılan silahlanmaya sonlandırma getiren tasarısı üzerine konuştu. Biden, “Bu mevzuda uzun müddettir çalışıyorum, silahlanmanın azaltılması ve kabahatin azaltılması ile ilgili bildiğimiz şeyler var” dedi.

Bilhassa yüksek ölçüde mermi taşıyan silahlara muhtaçlık olmadığını söyleyen Biden, “Eğer geyikler kurşun geçirmez yelek giymiyorsa bu türlü bir silaha gereksiniminiz yok” dedi. Biden yasa tasarısının Kongre’den geçmesi konusunda umudunu hiçbir vakit yitirmediğini söyledi. Biden tasarının anayasanın ikinci unsuruna karşı olduğunu ve Amerikalıların haklarını sonlandırdığı tenkitlerine de yanıt vererek, “İkinci husus yürürlüğe girdiği günden beri kimlerin ne çeşit silah alabileceğini sınırlıyor. Örneğin bir top satın alamazsınız” tabirlerini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘HAYATLARI KURTARABİLİRİZ’

Biden şiddet hatalarında kullanılan silahların takibi ile ilgili yeni “sıfır tolerans” siyasetini açıklayarak, “Kanunları bilerek hiçe sayan silah tüccarlarına sıfır tolerans uygulanacak. Bunu yapabiliriz ve hayatları kurtarabiliriz” diye konuştu.

Biden’ın ortaya koyduğu kabahatle savaş stratejisi Federal kurumlar tarafından alınacak yeni tedbirler ile eyaletlerin ABD Kurtarma Planı’ndan gelen 350 milyon dolarlık fonları bu emelle kullanabilmesini içeriyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana ABD’nin büyük kentlerinde cinayet üzere yırtıcı cürüm oranlarında %33 artış kaydedildi. ABD genelindeki en büyük 66 polis merkezinin bilgilerine nazaran ise 63 merkezde tecavüz, silahlı soygun ve cinayet üzere alanların en az birinde artış var.

Yorum Yap