ABD Lideri Biden’dan Beyaz Saray’da ağırladığı Afganistan önderi Gani’ye takviye kelamı

 ABD Lideri Biden’dan Beyaz Saray’da ağırladığı Afganistan önderi Gani’ye takviye kelamı

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da Afganistan Devlet Lideri Eşref Gani ve Ulusal Uzlaşı Yüksek Kurulu Lideri Abdullah Abdullah’ı ağırladı. Görüşme öncesi Oval Ofis’te konuşan Biden, ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’dan 11 Eylül’e kadar çekilmesinin akabinde ülkeye dayanağın süreceğini söz etti.

“İki eski dostu burada görmek güzel” diyen Biden, ABD ile Afganistan ortasındaki paydaşlığın “bitmediğini” vurguladı. Biden, “Askerlerimiz gidiyor olabilir lakin Afganistan’a verilen takviye sona ermiyor” dedi. Afganların “ne istediklerine” karar vermesinin değerli olduğunu söz eden Biden, “Anlamsız şiddet durmalı” tabirini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YENİ BİR EVREYE GİRİLDİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ise Joe Biden’ın ABD birliklerini geri çekme konusundaki “tarihi” kararını desteklediğini tabir etti. Afgan güvenlik güçlerinin 6 bölgede tekrar denetimi sağladığını lisana getiren Gani, Taliban’ın son vakitlerde ele geçirdiği kimi bölgeleri geri aldıklarını belirtti. Gani, ABD ile Afganistan ortasındaki paydaşlığın yeni bir evreye girdiğini vurguladı.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Başkanların görüşmesinin akabinde Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Biden, ABD’nin Afgan bayanları, kız çocukları ve azınlıklar da dahil olmak üzere Afgan halkına sivil, kalkınma ve insani yardım yoluyla daima dayanağının yanı sıra Afgan savunma ve güvenlik güçlerini desteklemek için güvenlik yardımı sağlamaya devam edeceğini vurguladı” denildi.

Biden’ın, Afganistan’daki Covid-19 olaylarındaki son artışla ilgili tasasını lisana getirdiği ve Afgan hükümetinin salgınla gayretine yardımcı olmak için ülkeye 3 milyon doz aşı gönderileceğini kaydedildi. ABD ve Afgan başkanların, ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılmasına karşın iki ülke ortasındaki “güçlü ortaklığın” devam edeceği konusunda anlaştığı aktarıldı.

Öte yandan, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Biden’ın Japonya ve Güney Kore önderlerinden sonra Beyaz Saray’da ağırladığı 3. isim oldu.

Yorum Yap