Guardian’dan Kanal İstanbul tahlili: Türkler Erdoğan’ın 65 milyar dolarlık projesinin tesirlerinden korkuyor

 Guardian’dan Kanal İstanbul tahlili: Türkler Erdoğan’ın 65 milyar dolarlık projesinin tesirlerinden korkuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çılgın proje’ olarak isimlendirdiği ‘Kanal İstanbul’, memleketler arası basının da gündeminden düşmüyor. Kanal İstanbul projesindeki 6 köprüden birincisinin bugün yapılacak temel atma merasimi öncesi İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Guardian bir tahlil yayınladı.

Gazetenin Türkiye muhabiri Bethan McKernan imzalı makalede, ‘Kabuslar görüyorum: Türkler Erdoğan’ın 65 milyar dolarlık İstanbul kanalının tesirinden korkuyor’ başlığı kullanıldı. Haberde, kanala yönelik muhalif sesler yükseldikçe Erdoğan’ın projeyi sürdürmekle ilgili daha kararlı hale geldiği vurgulandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Guardian’ın Kanal İstanbul haberi.

McKernan, projenin maliyetinin resmi kaynaklara nazaran 15 milyar dolar olarak açıklandığını lakin Fransa’da yakın periyotta gerçekleştirilen geliştiriciler konferansında bu fiyatın 65 milyar doları bulabileceğine dikkat çekti. Haberde “Türkiye üzere çok kutuplaşmış bir toplumda, Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan bir kanal inşa etmek herkesin birebir fikirde olduğu az bir bahis: Bu çılgınca bir fikir” tabirleri kullanıldı.

‘ORTADA FİNANSMAN YOK’

Yazıda Washington merkezli Orta Doğu Enstitüsü’nden akademisyen Yörük Işık’ın görüşlerine yer veriliyor. Kanal projesinin imkansızlığına vurgu yapan Işık, “İnşaat çılgınlığı içindeki bu türlü bir hükümet için bile bu proje 20 yıl sürebilir. Ve bu süreç Marmara’nın su havzasını büsbütün yok eder. Ayrıyeten ortada bir finansman yok. Türk bankaları bile çevresel tasalar ve sürdürülebilirlik nedeniyle projeye yaklaşmıyor. 19. yüzyıldan fırlamış hayal eseri bir proje gibi” görüşünü paylaşıyor.

‘KABUSLAR GÖRÜYORUM’

Haberde İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun, Kanal İstanbul projesiyle ilgili kelamları de hatırlatılıyor. İmamoğlu’nun “Bu projeyi düşündüğümde geceleri uyuyamıyorum. Kabuslar görüyorum” sözleri okuyuculara aktarılıyor.

Yorum Yap