İngiltere’de mecburî karantinada taciz argümanı

 İngiltere’de mecburî karantinada taciz argümanı

İngiltere’de Covid-19 kısıtlamaları kapsamında hükümetin belirlediği karantina otellerinde kalan 4 bayan, güvenlik vazifelileri tarafından cinsel tacize uğradığını öne sürdü. İngiliz medyasında yer alan habere nazaran, konukların karantina kurallarına uymasını sağlamak için hükümet tarafından görevlendirilen G4S isimli özel güvenlik şirketine bağlı çalışan vazifeliler, kelam konusu bayanlara çeşitli biçimlerde taciz uyguladı.

İngiliz medyasına açıklama yapan mağdur bayanlardan biri, bir güvenlik görevlisinin kendisine toplumsal aralık kuralını ihlal ederek sarılmaya çalıştığını argüman etti. Öbür bir mağdur ise görevlilerin davranışlarından rahatsız olduğunu, ayrıyeten kaldıkları odanın bir anahtarının da görevlilerde bulunmasından ötürü “güvende hissetmediğini” söyledi. Bayanlar ayrıyeten otelde “nadiren ya da hiç bayan vazifeli görmediklerini” tabir etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Hükümet tarafından görevlendirilen özel güvenlik şirketi G4S, tezlerin akabinde işçisinden “en yüksek davranış standartlarını beklediğini” ve “görevi berbata kullanma tezlerini araştırdığını” belirtti.

Hükümetin belirlediği Covid-19 seyahat koridorlarındaki kırmızı listede bulunan ülkelerden İngiltere’ye gelen şahısların 10 gün boyunca otel karantinasında kalma zaruriliği bulunuyor. Karantina uygulayan bireylerin odalarından çıkamadığı ve sadece güvenlik vazifelileri eşliğinde günlük antrenman yapmalarına müsaade verildiği biliniyor.

50 ÜLKE KIRMIZI LİSTEDE

Şu anda İngiltere’nin kırmızı listesinde Türkiye, Hindistan, Pakistan, Brezilya ve Arjantin’in de dahil olmak üzere toplam 50 ülke bulunuyor. Hükümet 30 Haziran’da sonra Dominik Cumhuriyeti, Eritre, Haiti, Kuveyt, Moğolistan, Tunus ve Uganda’nın da kırmızı listeye ekleneceğini duyurmuştu.

Yorum Yap