ABD’deki Kongre baskınıyla ilgili yeni gelişme

 ABD’deki Kongre baskınıyla ilgili yeni gelişme

ABD’de eski Lider Donald Trump destekçilerinin başşehir Washington DC’de gerçekleştirdiği kanlı Kongre baskınının üzerinden aylar geçerken, baskına katılanlara ait davalar da devam ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi yaptığı açıklamada, 11 Eylül akınları sonrası kurulan komisyona emsal bağımsız bir komitenin kurulmasının Cumhuriyetçiler tarafından engellemesinin akabinde 6 Ocak’taki Kongre baskınını araştırmak için Demokratlardan oluşan seçilmiş bir komite kurulacağını duyurdu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Pelosi, “Bu sabah, büyük bir ciddiyet ve ıstırapla, Meclis’in 6 Ocak ayaklanması için seçilmiş bir komite kuracağını duyuruyorum. Seçilmiş komite, hücumun gerçeklerini ve nedenlerini araştırarak rapor edecek. Gelecekteki rastgele bir hücumun önlenmesi için tavsiye sunacak” dedi.

Temsilciler Meclisi’nde Kongre baskını için bağımsız kurul kurulmasına yönelik yapılan oylama 54’e karşı 35 oyla engellenmişti. Meclis Azınlık Önderi Kevin McCarthy ve Senato Azınlık Başkanı Mitch McConnell’in komiteye karşı çıkması nedeni ile komitenin kurulması için gereken 60 oya ulaşılamamıştı.

KONGRE BASKINI DAVALARINDA BİRİNCİ KARAR AÇIKLANDI

Baskına katılan Trump destekçileri ile ilgili davalardan birinde birinci defa karar açıklandı. Kongre binasındaki müsaadesiz şova katıldığı ve gözcülük yaptığı gerekçesiyle yargılanan 49 yaşındaki kuaför dükkanı sahibi Anna Morgan-Lloyd, 5 bin dolar para cezası ve 6 ay mahpus cezası istemiyle yargılanıyordu. Morgan-Lloyd’un, duruşmada çok pişman olduğunu söyleyerek özür dilemesi sonucu mahpus cezasına çarptırılmak yerine kontrollü hürlük kapsamında özgür bırakılmasına karar verildi.

Morgan-Lloyd’un özür dilemesinin yanı sıra planlı hareket ettiği yahut diğerlerini kışkırttığına dair hiçbir delil olmaması nedeniyle 3 yıl müddetle şartlı hür bırakılmasına karar verilirken, Kongre baskınına ait davalarda birinci kere karar açıklanmasının devam eden 6 Ocak soruşturmalarında değerli bir adım olduğu söz edildi.

Öte yandan 6 Ocak Kongre baskını soruşturmaları, ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen en büyük soruşturmalardan biri olurken, baskın ile irtibatlı yaklaşık 500 kişi gözaltına alınmıştı. Kongre baskınında 5 kişi hayatını kaybetmiş, halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan Trump, şubat ayında Senato’da yapılan oylamada aklanmıştı. Trump, iki sefer azil istemi ile yargılanan birinci lider olmuştu.

Yorum Yap