ABD’deki mahkemede muahede tabanı aranıyor

 ABD’deki mahkemede muahede tabanı aranıyor

Arslan, Halkbank’ı ilgilendiren birinci davanın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın tahliye edilmesiyle sonuçlandığını, Halkbank’a yönelik kurumsal davanın ise devam ettiğini anlattı. Bu davada da şimdi asıldan duruşmalara geçilmediğini belirten Arslan, “Orada bir ekip yasal imkanları kullanmak istiyoruz. ABD’nin en değerli, en güzel hukuk firmalarından birisiyle çalışıyoruz. Firmada, ortalarında New York Barosu’na kayıtlı Türk arkadaşlarımız da var. Banka içinde yaklaşık 30 kişilik bir heyet kurduk, bu heyetin büsbütün maksadı bu davayı yürütmektir. Savcılıktan hâlâ bize verilmeyen kanıtlar var, onları da istedik” dedi.

TEMAS HALİNDEYİZ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Osman Arslan, yargı bağışıklığı taleplerinin lehte sonuçlanmaması halinde durdurulmuş olan dava ve duruşmaların bölge mahkemesinde devam edeceğine işaret ederken, “Biz, bir taraftan da bu davaya önemli bir biçimde savunma hazırlıyoruz, güçlü bir savunma stratejisi geliştirmeye çalışıyoruz. Öte yandan savcılıkla temas halindeyiz, sanki dava bitmeden de birtakım mutabakat tabanları olabilir mi? Onu da öteki bir takım üzerinden o süreçleri de yönetmeye çalışıyoruz” bilgisini verdi.

İRAN İŞİ KAMUSAL NİTELİKTE

Halkbank Genel Müdürü Arslan, “Bu yasaya nazaran yabancı devletler ve yabancı devlet organları ABD’de yargılanamaz. Bunun tek istisnası kuruluşun ve süreçlerin ticari olma istisnasıdır. Ama biz burada yapılan süreçlerin, bir sefer Halkbank bir devlet organıdır yüzde 75’i kamuya aittir. Ayrıyeten İran’dan yapılan süreçler Türkiye’nin güç zorunluğundan kaynaklanan bir gereksinime binaen bu işin (enerji) finansmanıyla ilgili bir şeydir. Yani ticari saiklerle aranmış, bulunmuş bir süreç değildir. Burada gelir maksatlı yapılan bir yaklaşım kelam konusu değildir. Biz banka olarak yapılan sürecin ticari olmadığını söyleyerek bunu üst mahkemeye taşıdık. Üst mahkeme de bu istemimizi görüştü ancak o şimdi rastgele bir sonuca bağlamadı. Lehimize sonuçlanırsa dava düşer, bizi yargılama yetkisi ortadan kalkar.”

Yorum Yap