Adana karpuzu tarlada 35 kuruşa düştü

 Adana karpuzu tarlada 35 kuruşa düştü

Çukurova’da yetişen Adana karpuzunun tarladaki fiyatı 35 kuruşa düştü. Çiftçiler asıl parayı kendilerinin değil aracının kazanmasından mustarip.

Adana’nın Kozan ilçesinde 30 dönüm üzerine Adana karpuzu eken üretici Fatih İnce, 200 ton karpuz hasat etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bu yıl karpuzun global ısınmadan kaynaklı yaşanan iklim değişikliği nedeniyle çiftçinin mağdur olduğunu söz eden İnce, karpuzun tarlada kilosunun 35 kuruş, tezgahta 1 TL’den satıldığını söyledi.

ÇİFTÇİ DEĞİL ARACI KAZANIYOR

Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası Kozan İlçe Temsilcisi Keyifli Karataş ise çiftçinin değil aracının kazandığını söz ederek, “Bu bahiste Tarım ve Orman Bakanlığımızın “dijital tarım pazarı” uygulaması var. Çiftçi burada daha fazla kazanmış oluyor üreticide uyguna almış oluyor. Çiftçilerimiz bu üyelik ile burada ürettiği karpuzu İstanbul’da görüp satın almasını sağlayabilirler. Bunun için e devlet ile süreç yapmaları ya da ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden takviye alabilirler” diye konuştu.

Tarlada ailesi ve çocukları için karpuz almaya gelen İsmail Ertuğrul ise karpuzun fiyatının uygun olduğunu tabir ederek, “Taze taze karpuz almaya geldik. Fiyatlar ucuz. Çiftçimizin Allah yardımcısı olsun” diye konuştu. (İHA)

Yorum Yap