Gal arısı istilası bal üretimini vurdu, rekoltede yüzde 70 düşüş beklentisi

 Gal arısı istilası bal üretimini vurdu, rekoltede yüzde 70 düşüş beklentisi

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Kubilay Elevli, kestane ve çiçek balı bal üretiminde gal arıları nedeniyle yüzde 70’lere varan rekolte düşüşü beklendiğini söyledi.

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Kubilay Elevli, olağanda bal akımının bu vakitte başlamasına karşın bu yıl bilhassa kestane ve çiçek balında önemli rekolte kayıpları olduğunu belirterek kovan başına ortama 60 kilogram bal alındığını, ölçünün bu yıl 20 kilograma kadar düştüğünü söz etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

72 BİN ARICININ SORUNU

Kubilay Elevli şöyle konuştu:

“Yerli arıcılarımız kestane balından, Doğu ve Güneydoğu vilayetlerine giden gezgin arıcılarımız da çiçek balından beklediğini bulamadı. Gal arılarının verdiği ziyan nedeniyle kestane çiçekleri bu sene açmadı. Kestane bal rekoltesi bu sene geçen yıla nazaran yüzde 60-70 civarında eser kayıplarımız olacaktır. Bu rekolte düşüklüğü haliyle fiyatlara yansıyacaktır.

Geçen yıl 150 lira civarında satılan kestane balının kilosu bu sene 200 liradan aşağı satılmayacaktır o da bulunabilirse. Çiçek balı için Doğu ve Güney Doğu Anadolu vilayetlerine giden gezginci arıcılarımızda hayal kırıklığına uğradı. Çiçek balında da yüzde 60 civarında rekolte kaybı tasası yaşanıyor. Bu sene gayemiz artık bal almak değil, arılarımızı kurtarmak ve gelecek yıla hazırlayabilmektir.

Arıcıların bu yılki bal üretimi epeyce düşük olmaktadır. Bu durum yalnızca Giresun için değil, ülkemiz genelinde arıcılık yapan 72 bin arı yetiştiricisi için de önemli bir badire meydana getirmektedir. Zira arıcılarımızın kredileri var, masrafları var, gezgin arıcıların ulaşım, konaklama masrafları var ve bir de kendi geçimlerini sağlayabilme dertleri var. Bu durumu zirai afet kapsamına aldırabilirsek kredilerimizin en azından bir, iki yıl ertelenmesini bekliyoruz“

YÜZDE 70 RANDIMAN KAYBI BEKLENİYOR

Giresun’da 2 bin 500 birliğe kayıtlı arıcının olduğunu da tabir eden Elevli, “Yaklaşık 150 bin kovanla arıcılık yapıyoruz. Bu 150 bin kovanın 50 bini kestane balı üretimi yapan arıcılarımız, geri kalan 100 bin civarındaki koloni de gezginci olarak devam etmektedir. Ortalama yıllık 7 bin ton çiçek balı, bin tona yakın da kestane balı üretimimiz vardı. Bu sene gal arısı nedeniyle yüzde 70 civarında randıman kaybı bekliyoruz” diye konuştu.

“KESTANELER ÇİÇEK AÇMADI”

Giresun’da kestane balı üretimi yapan Hicabi Çakır ise, “Ben sabit arıcılık yapıyorum ve bütün üretimim kestane balıydı. Bütün hayallerimi kestane balına bağlamıştım. Geçen yıl başlayan gal arısı hastalığı her geçen yıl kestane ağaçlarında artmaya devam etmektedir. Bilhassa bu sene gal arısı güzelce kendisini hissettirdi ve kestane ağaçları çiçek açmadı. Bu türlü giderse kestane balı üretimi yok olacak diyebiliriz. Yetkililer biran evvel bölgemizde gal arısı uğraşına başlamalıdır. Bu hususta öteki bölgelerde biyolojik gayret yapıldığını görüyoruz, çok geç olmadan bizim bölgemizde de başlatılmalıdır” dedi.

Arıcıların da devlet takviyesine muhtaçlığı olduğunu tabir eden Nazmi Yılmaz da geçen yıl bir kovandaki çerçeveden 10 kilo bal alabilmek mümkünken bu yıl 3 kilo dahi alamayacaklarını ve bunun da masraflarını kurtarmaya yetmeyeceğini söyledi.

GAL ARISI NEDİR?

Gal, bitkinin ziyan görmesine yahut tahrişine sebep olan bitki dokusunun olağandışı büyümelere deniyor. Ekseriyetle kestane ağaçlarına ziyan veren Gal arıları ise fazla sayıda gal oluşumu yaprak, çiçek ve meyve sayısında azalmaya neden olur ve fotosentez alanını azaltarak ağaçların büyümesine mahzur olur. Anavatanı Çin olan, zararlı gal arısı daha sonra Japonya’da sonra da ABD’de görüldü. Türkiye’de birinci olarak Zonguldak’ta görülen gal arısı çeşitli zirai faaliyetlere ziyan veriyor. (İHA)

Yorum Yap