Ağır bakımda sevindiren düşüş

 Ağır bakımda sevindiren düşüş

Son periyotta alınan önlemler ve ivme kazanan aşılama ile birlikte hadise sayılarında görülen düşüş, hastanelere de olumlu yansıdı.

Başkentte hastanelerde Covid-19 ağır bakım ünitelerinde hasta sayıları, büyük oranda düştü. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 Ağır Bakım Ünitesi’nde corona virüsü hastalarına ayrılan 25 yataktan yalnızca 9’u dolu durumda.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘AZALMAYI HİSSEDEN EKİPTEYİZ’

Covid-19 Ağır Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Ayşe Özcan, sayıların düşmesinin kendilerini memnun ettiğini belirterek, “Burası 25 yataklı, üçüncü basamak bir ağır bakım. Yani her türlü imkanın olduğu her türlü tedaviyi yapabildiğimiz bir ünitedeyiz. 25 yataklı ağır bakım ünitemizi Covid-19 için ayırmıştık; ama şu an çok memnunuz zira artık burada yalnızca 9 hasta yatıyor. Hasta sayılarımız gitgide azaldı, azalıyor. Bu da bizi ayrıyeten memnun ediyor. Ocak- şubat aylarına nazaran çok daha güzel durumdayız. Çok bariz azalma var. Ekranlarda her gün açıklandığında azalmayı izliyoruz lakin biz o azalmayı hisseden ekipteyiz” dedi.

‘AŞILAMANIN TESİRİ BÜYÜK’

Prof. Dr. Özcan, sayıların düşmesinde kısıtlama ve aşılamanın değerine dikkat çekerek, “Vakaların azalmasında birçok faktör var lakin en değerlisi herhalde aşılama ve kapanma uygulaması olarak söyleyebiliriz. Kapanmanın çok tesiri var; zira maske ve aralık kuralını bazen çok uygulayamıyoruz. Aşılamanın tesirini de yadsıyamayız. Aşılama sonrası tesirin olduğunu biz şöyle gözlemledik ünitemizde daha evvelki aylarda daha yaşlı hastaları kabul ederken ağır bakıma, bilhassa mart-mayıs devrinde yatan hastaların yaşının biraz daha düşük olduğunu gördük. Yaş aralığı 40-65 yaş ortasına indi. Bu da aslında bize aşılamanın aktifliğini gösteriyor. Demek ki aşılamadan yarar görüyoruz. Son vakitte çok ağır olan aşılama ile çok daha güzel bir sürece yanlışsız yaklaştığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

‘YÜZDE 60 ORANINDA AZALMA’

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin corona virüsü ağır bakım servisinde de hadise sayısı, son devirde yüzde 60 oranında azaldı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, corona virüsü ağır bakım servisinde yüzde 60 oranında azalma olduğunu belirterek, “Hastanelerimizde hem kapanma önlemleri hem dünyadaki 3’üncü dalganın tesirinin azalması hem de aşılanmanın çok önemli tesirini gördüğümüz için çok önemli oranda azalma var. Yüzde 60 oranında bir azalmadan bahsedebiliriz. Şu anda ağır bakımımızda, kliniklerimizde boş yatak olması bizim için tabi ki yüz güldürücü bir gelişme” dedi. (DHA)

Yorum Yap