Asla pes etme kendine meydan oku

 Asla pes etme kendine meydan oku

Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’ye büyük gurur yaşatan Ayşe Begüm Onbaşı, 2001’de Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde dünyaya geldi. Spora 3 yaşında bale eğitimiyle başlayıp, daha sonra jimnastik le devam eden Ayşe’nin en büyük destekçileri tekstilci olan babası Serkan Onbaşı ve annesi Seçil Onbaşı… Ayşe Begüm Onbaşı bugünlere nasıl geldiğini samimiyetle şöyle anlattı…

Onbaşı, jimnastik çalışmalarını nerelerde yaptığını şöyle açıkladı: “2011-2016 yılları ortasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor ve Kültür Kulübü’nde aerobik cimnastiğe başladım. 2016-2018 yılları ortasında Manisa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde, 2020’de Akhisar Spor Kulübü’nde ve en son olarak 2021’in başından itibaren Ankara Büyükşehir Belediyesi Ego Spor Kulübü’ne cimnastiğe devam ettim.”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

EĞİTİM VE SPOR BİR ORTADA

İstanbul Gelişim Üniversitesi Spor Bilimleri Vücut Eğitimi ve İstanbul Üniversitesi’nde açıktan İşletme Kısmı okuyan başarılı atlet “Hem okul hem de spor hayatını yürütmek güç olmuyor mu senin için?” sorusuna şu halde karşılık verdi: “Eğer vakti düzgün olarak planlarsan hem sporu hem de eğitimini en uygun formda yürütebilmen mümkün. Hakikat bir yerden baktığın vakit ikisini de birlikte yürütebilirsin. İnsanları da bu halde teşvik etmeye çalışıyorum. Zira insan sahiden isterse ulaşamayacağı yahut yapamayacağı bir şey yoktur. Aslında Türkler olarak biz bu türlü bir özelliğe sahibiz. Yalnızca yürekten inanmak gerekiyor.”

İSMİ ‘MADALYA CANAVARI’

Profesyonel spor ömrüne 7 yaşında başlayan Ayşe Begüm Onbaşı, geçen süreç içerisinde hem ulusal hem de memleketler arası müsabakalarda birçok muvaffakiyet ve madalya kazandı. ‘Madalya Canavarı’ olarak isimlendirilen Ayşe Begüm Onbaşı şöyle konuştu: “14 yıldır aerobik jimnastik uğraşıyorum. 14 senede 120’ye yakın madalyam var. 2010’dan bu vakte kadar her yıl Türkiye Şampiyonluğu’nu kazandım. Güney Kore, Incheon’da düzenlenen 2016 Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, Genç Bayanlar Kişisel kategorisinde altın madalya kazandım. 2019 yılında katıldığımız birinci memleketler arası büyükler turnuvasında Dünya Kupası’nı aldım. Artık de Dünya Şampiyonluğu’nu kazandım.”

GÜCÜMÜZÜ DÜNYAYA GÖSTERDİM’

‘ASLA VAZGEÇMEDİM’

İdmanlarda yaşadığı sakatlıkların kimi vakit kendisini ‘Pes Etme’ noktasına getirdiğini fakat hiçbir vakit yılmayıp tekrar ayağa kalktığını söyleyen Ayşe Begüm Onbaşı o vakitleri şöyle anlattı: “Sporda yaşayabileceğin en makûs şey sakatlıktır. O noktalara geldiğim vakit çoklukla kendime bu branşa nasıl başladığımı, ne zorluklar çektiğimi ve aerobik cimnastiği ne kadar çok sevdiğimi hatırlatıyorum. Bu türlü tekrar motivasyonumu sağlıyorum. Mesela Dünya Şampiyonluğu öncesi bir sakatlık yaşadım. Elim apar topar alçıya alındı. Antrenörüm çok telaşlandı. Birkaç hafta durması gereken alçıyı birkaç gün sonrasında çıkarıp idmanlara başladık. Şampiyonaya kadar hafif ağrı ve morarmalar yaşadım. Lakin şampiyona için belirlediğimiz gaye doğrultusunda ve spor psikoloğumuz Berceste Şeber’in telkinleri ile motivasyonumu kaybetmedim.”

Ayşe 9 saati bulan idmanlar yapıyor

ATATÜRK’ÜN KELAMI DEĞERLİ

Şampiyonluğu giden yolda en değerli ögenin kendine güvenmek olduğuna dikkat çeken Ayşe Begüm Onbaşı, şu davette bulundu: “Asla pes etme ve kendime meydan oku. Bu türlü olunca muvaffakiyet kaçınılmaz oluyor. Benim spor hayatındaki sloganım bu. Şayet muvaffakiyet elde etmek istiyorsan çok çalışman ve yaptığın işi sevmen gerekir. Kendi branşım için konuşmak gerekirse muvaffakiyet yetenek ve çok çalışmanın birleşmesi. Dünya çapında bir muvaffakiyet elde etmek için yaptığımız işe aşık olmamız gerekiyor.”

Şampiyonluk sonrası antrenörü ile sevinç pozu…

Sporun her kolunun insan hayatına bir disiplin getirdiğini söyleyen Onbaşı, gençlere şöyle seslendi: “Özellikle bir spor koluyla uğraşmanız gerektiğini düşünüyorum. Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ‘Ben atletin zeki, çevik ve birebir vakitte ahlaklısını severim.’ kelamları hem sporun beşere neler kazandırdığını, hem de sporun ne kadar değerli olduğunu net bir biçimde gösteriyor.”

Türkiye’de her manada bayan olmak çok sıkıntı

“Türkiye’de bayan atlet olmanın avantajları neler?” sorusuna Ayşe Begüm Onbaşı şu cevabı verdi: “Türkiye’de bayan atlet olmak sahiden çok güç. Temelinde baktığımız vakit Türkiye’de bayan olmak güç. Her manada bunu okuduğumuz haberlerde görüyoruz. Zorluğu toplumun birçok alanında hissedebiliyoruz. Lakin bayan bir atlet olarak şu ana kadar gördüğüm takviyeler de bana başka bir mutlulukta veriyor. Bayan jimnastikçi olarak fazla bir zorluk yaşamadım. Her atletin yaşabileceği zorluklar geldi karşıma. jimnastiğin hem fizikî olarak, hem de zihinsel olarak bayanların daha rahat yapabileceği bir spor olarak düşünüyorum. Başarılı atlet maksatlarını ise şöyle sıraladı: “Eylül ayında İtalya’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda muvaffakiyet elde etmek istiyorum. Her ulusal atletin olduğu üzere olimpiyatlara katılıp ülkesini temsil etmek ve orada da bir altın madalya kazanmak dileğim. Türk sporunda aerobiğin gelişmesini sağlamak da hedeflerim ortasında.”

Yorum Yap