Atatürk Havalimanı’nda 4 milyar liralık ziyan var

 Atatürk Havalimanı’nda 4 milyar liralık ziyan var

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, Atatürk Havalimanı yerine sahra hastanesi olarak 2 milyar TL’ye inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’ni Meclis gündemine taşıdı. Hastanenin 2 milyar TL kredi ile yaptırıldığını hatırlatan Buyruk, pandeminin sona ermesiyle birlikte hastanenin atıl kalacağını lisana getirdi. Kamu ziyanının 4 milyar TL’yi bulacağına dikkat çeken ve zararın sorumlularının ortaya çıkarılması için Meclis’e araştırma önergesi veren Buyruk, şunları söyledi:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Murat Buyruk

SIHHAT TURİZMİ ARGÜMANI

“2019 yılından itibaren Atatürk Havalimanı’ndaki tüm sivil uçuşlar, yeni havalimanına aktarılmıştı. Akabinde maliyeti 2 milyar TL’yi bulan iki pist coronavirüs pandemisiyle çaba için sahra hastanesi yapılacağı gerekçesiyle kırıldı. Hastane, Avrupa Yatırım Bankası’ndan 200 milyon Euro kullandırılarak Rönesans İnşaat’a yaptırıldı. Coronavirüs hasta sayısının azalmasıyla birlikte bu hastanede tedavi gören hasta sayısı da doğal olarak azalmaya başladı. Salgının sona ermesiyle birlikte hastanenin hangi gayeyle kullanılacağı bilinmiyor. Sıhhat Bakanlığı, hastanenin sıhhat turizmi için kullanılacağını tez etse de bu argüman gerçeği yansıtmıyor.”

Buyruk, kelamlarına şöyle devam etti: “Kalan 3’üncü pistin de yıkılarak Atatürk Havalimanı’nın büsbütün kapatılması kelam konusu olamayacağına nazaran, sahra hastanesinin atıl durumda kalacağı çok açık bir durum. Ortada büyük bir kamu ziyanı var. Pistlerle birlikte devletin ziyanı en az 4 milyar TL. Oluşan kamu ziyanına kimlerin sebep olduğunun açığa çıkarılması için Meclis araştırması talep ediyoruz.”

Yorum Yap