Avrupa Komisyonu’ndan, Almanya’nın 25,6 milyar euroluk yatırım planına onay

 Avrupa Komisyonu’ndan, Almanya’nın 25,6 milyar euroluk yatırım planına onay

Avrupa Kurulu, Almanya’nın pandeminin yarattığı ekonomik tesirlerden kurtulmasını ve ekonomiyi önümüzdeki yıllarda daha yeşil ve daha dijital hale getirmeyi amaçlayan 25,6 milyar euroluk planını onayladı.

Reuters’ın haberine nazaran, plan 2026’ya kadar AB hibeleri aracılığıyla finanse edilecek. Planın temmuz ayında Avrupa Birliği maliye bakanları tarafından da onaylanmasının akabinde Almanya, plan kapsamında öngörülen projeler için 2,3 milyar euro ön finansman alacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

LEYEN: YATIRIMLAR KARBON SALINIMINI AZALTACAK

Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen husus ile ilgili yaptığı açıklamada, “Açıklanan ıslahatlar ve yatırımlar, Alman iktisadının geleceğe daha yeterli hazırlanması için dijitalleşmesine ve karbondan arındırılmasına katkıda bulunacak.” sözlerini kullandı.

Komite, Almanya’nın ödeneğin yüzde 42’sini karbon emisyonunun azaltılmasına dönük projelerde kullanacağını açıkladı. Bu oran Avrupa Birliği tarafından istenen yüzde 37 oranının üzerinde.

Plana nazaran Almanya, toplam ödeneğin yüzde 52’sini ise sıhhat başta olmak üzere kamu hizmetlerinde dijitalleştirmeye harcayacak.

Yorum Yap