Avrupa’da alarm: Delta varyantı yüzünden AB kapılarını kapatıyor

 Avrupa’da alarm: Delta varyantı yüzünden AB kapılarını kapatıyor

Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği, İngiliz tatilciler için AB hudutlarını kapatmaya hazırlanıyor. Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile “acil  toplantı” istedi. Münasebet ise, coronanın delta varyantının turistik bölgelerde patlama yapmış olması.

“Turist katili” olarak isimlendirilen yeni mutasyon, çok daha süratli yayılıyor ve turistler aracılığıyla bütün Avrupa’ya ve dünyaya yayılıyor. Bu nedenle Portekiz tekrar “yüksek risk bölgesi” ilan edilecek.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Alman turistler dünden itibaren Portekiz’den birinci bulduğu araçla dönmeye başladı. Uçaklarda bu talebi karşılayacak yer bulunmazken tren ve öbür toplu taşıma araçları için binlerce kişi sırada.

AŞILI DA OLSA KARANTİNA KURAL

Portekiz’den dönenler, aşılı da olsa, negatif test sonucu da olsa 14 gün karantinada kalacak. İngiltere’de 7 günlük bulaşma pahası 150’nin üzerine çıktı. Almanya Başbakanı Merkel de bu sayılar üzerine acil toplantı talep etti ve “İngiltere’den dönen herkes için test ve karantina zorunluluğunun tekrar getirilmesini” istedi.

Dönüşte 5 gün karantinada kalınacak, test yaptırılacak ve gerekirse 5 gün daha karantina uzayacak. Aşılama evresinde Avrupa’nın bir de delta varyasyonuna maruz kalmaması için tedbirler artırılacak.

AB, ORTAK KURALLAR İSTİYOR

Merkel, turistlere tam karantina ve “AB çapında ortak kurallar” isterken turizm ülkeleri İspanya, Yunanistan, İtalya buna karşı çıkıyor. Bu sorun, Macron ile ikili görüşmede çözülmeye çalışılacak.

Almanya’da ise, eyalet başbakanları yeni tatil kurallarını belirlemek için tekrar bir ortaya gelecek. Maske, uzaklık ve karantina kurallarının sertleştirilmesi bekleniyor.

İşte ülkelere nazaran corona virüsünün delta varyasyonunda son durum:

AVUSTRALYA: Coronadan birinci çıkan ülkelerdendi. Artık delta varyantı ile boğuşuyor. En katı tedbirleri yeniden alacak ve iki haftadır süren bu tedbirlerin devam etmesi, tam karantina uygulamasının sürmesi bekleniyor.

İSRAİL: Aşı mucizesi yaratmıştı. Aşılamadan sonra tüm kısıtlamaları kaldırdı ve “Corona bizde bitti” açıklaması yaptı. Artık, kapalı alanlarda maske kuralını yine getiriyor.

İngiltere’de hafta sonu binlerce gösterici gece kulüplerinin ve cümbüş merkezlerinin gece saatlerinde açılması için sokağa çıkmıştı.

PORTEKİZ: Avrupa’da corona virüsü salgınını birinci atlatan ülkelerdendi. İngiltere’de delta virüsü patlarken tedbir almadı, İngilizler’e yahut oraya gidip gelenlere karantina uygulamadı. Artık orada da virüs patladı. Enfeksiyonların yüzde 50’si delta varyantı ve Balear Adaları’nda corona olayları süratle yükseliyor. Turistler ülkeden kaçmaya başladı. Bu akşamdan itibaren hava yolları için Portekiz yasağı başlıyor. Lizbon ve etrafında tespit edilen corona virüsünün yüzde 70‘ten fazlası bu varyasyondan. Lizbon ve etrafı hafta sonunda karantina bölgesi ilan edildi. Yalnızca burada bir günde 1600 yeni olay tespit edildi.

İNGİLTERE: Sıkı tedbirler ve süratli aşılama ile birlikte Covid-19’a karşı büyük muvaffakiyet elde etmişti. Artık Hint virüsü denilen delta varyantının pençesinde kıvranıyor. Avrupa tarafından, “aşırı riskli ülke olarak” ilan edildi. Portekiz’e giden çok sayıda İngiliz burayı da “virüsün yayılma bölgesi” haline getirdi. İngiltere’de dün 18.700’den fazla olay bildirildi.

İTALYA, FRANSA, YUNANİSTAN: Bu ülkelerde de virüsün delta varyantı görüldü. Lakin şu anda insidens pahaları başka ülkelerdeki kadar yüksek değil. Almanya, AB ile birlikte, İngiliz turistlere buralarda da kapıları kapatmayı, karantina kaideleri getirmeyi planlıyor.

Yorum Yap