AVUSTRALYA’DA KORONAVİRÜS VAKALARI ARTIYOR!

 AVUSTRALYA’DA KORONAVİRÜS VAKALARI ARTIYOR!

Corona virüsü salgınına karşı çok sıkı tedbirler alarak olağana dönen birinci ülkelerden biri olan Avustralya tekrar kabusu yaşıyor… Avustralya’da başta en tanınan kent Sydney olmak üzere birçok bölgede salgın başladı, birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yetkililer çok yüksek bulaşıcılık oranına sahip olan ve birinci olarak Hindistan’da tespit edilen Delta varyantının ülke genelinde yaygın olduğunu açıkladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kuzey, Queensland ve Batı Avustralya bölgelerinde hadise sayılarının arttığına dikkat çekilirken, aylar sonra birinci sefer ülkenin farklı bölgelerinde tıpkı vakitte corona virüsü olaylarında artış yaşandı.

“YENİ BİR FAZ YAŞIYORUZ”

Eyalet ve bölge önderlerinin bugün Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile görüşeceği belirtilirken, Sydney’de Delta varyantı hadise sayısı 128 olarak açıklandı.

Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Covid-19’la gayrette kritik bir periyoda geçildiğini açıklayarak, “Bence salgında yeni bir fazı yaşıyoruz. Çok daha bulaşıcı olan Delta varyantıyla uğraş ediyoruz” dedi.

Sydney ve Darwin ile birlikte dört eyalette sokağa çıkma yasağı getirilirken New South Wales eyaletindeki sokağa çıkma yasaklarının genişletileceği belirtildi. Birçok işletme ve restoran kapatılırken ülkenin kuzeyinde de hadise sayısının arttığı belirtildi. Bölgede bilhassa madenlerde hadise sayısının yüksek süratle arttığı belirtildi.

“VİRÜS NE YAPTIĞIMIZI ANLIYOR”

Öte yandan hadise sayısının artmasıyla birlikte Avustralya-Yeni Zelanda ortasında oluşturulan karantinasız seyahat balonu da askıya alındı. Yetkililer Nisan ayında başlayan seyahat balonu uygulamasının askıya alındığını duyurdu.

New South Wales Sıhhat Bakanı Brad Hazzard, Delta varyantının çok güçlü ve tehlikeli bir düşman olduğunu söyledi. Hazzard, “Salgını önlemek için ne kadar farklı adımlar atsak da virüs bizim ne yaptığımızı anlıyor ve karşı akına geçiyor” dedi.

Hazard, corona virüsü aşısı olanların daha inançta olduklarını da söyleyerek, “Eğer aşılıysanız Covid-19 bulaşma riski çok daha düşük” dedi. Ülkede resmi bilgilere nazaran yetişkin nüfusun yalnızca yaklaşık yüzde 5’i iki doz aşı oldu. Nüfusun yaklaşık yüzde 30’u ise Pfizer ya da AstraZeneca’nın birinci doz aşısını oldu.

Yorum Yap