Ayşe Tuba’nın satırlı katiline ‘haksız tahrik’ indirimi

 Ayşe Tuba’nın satırlı katiline ‘haksız tahrik’ indirimi

Anaokulunda aşçı olarak çalışan 45 yaşındaki 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan, boşandığı 24 yıllık eşi Yalçın Özalpay tarafından 2019 yılı ekim ayında, Odunpazarı ilçesindeki Atatürk Bulvarı’nda başına tekraren satırla vurularak, ağır yaralandı.

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi gören Arslan, 44 gün sonra hayatını kaybetti, katil zanlısı Özalpay ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

23 FARKLI DİLEKÇE VERDİ

Olayın akabinde yapılan incelemede Ayşe Tuba Arslan’ın 3 kere uzaklaştırma kararı aldığı eski eşi Yalçın Özalpay hakkında, birinde ‘Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?’ tabiri yer alan 23 farklı dilekçe verdiği ortaya çıkmıştı.

Hakkında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle dava açılan Yalçın Özalpay, geçen temmuz, tutuklu yargılandığı Eskişehir 3üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce, ‘tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı. Ayrıyeten uygun hal ve haksız tahrik indirimi de uygulanmadı.

DAVA İSTİNAFA GİTTİ

İtiraz üzerine dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2nci Ceza Dairesine gönderildi. Bugün görülen davanın karar duruşmasına sanık Yalçın Özalpay, tutuklu olduğu Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS sistemiyle bağlandı. Öldürülen Ayşe Tuba Arslan’ın babası Serdar Arslan, annesi Meral Sondikme ve avukatları Heval Yıldız Karasu, Pınar Çevik Arpacı, Funda Güney ve Fatma Girgin de yer aldı.

İSTİNAF, TAHRİK İNDİRİMİ VERDİ

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi savunmaların akabinde sanık Yalçın Özalpay’a tasarlayarak taammüden öldürme cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verirken, cinayeti haksız tahrik altında işlediğine hükmederek cezayı 24 yıla indirdi.

EVVELKİ DURUŞMADA EŞİNİ SUÇLADI

Tutuklu sanık Yalçın Özalpay, istinaf mahkemesindeki bir evvelki savunmasında, Ayşe Tuba Arslan’ın kendisini aldattığını öne sürerek şunları anlattı:

* Eşim beni aldatıyormuş, bunu öğrendikten sonra telefon kayıtlarını geriye dönük istedim. Onları inceledim. Yaklaşık 10 yıldır eşim diğerleriyle ilgi yaşıyormuş, hatta buradan kazandığı paralarla farklı konut almış bu meskeni de garsoniyer olarak kullanıyormuş.

* Bu ortaya çıktıktan sonra eşimin bizim yüzümüze bakacak hali kalmadığı için meskenden ayrıldı fakat çabucak konutumun yakınında konut tuttu.

* Bu süreç içerisinde de daima beni tahrik ediyordu. Beni tehdit ettiriyordu. Kurbandan kalma otomobilimde bıçaklar vardı. Onları meskene çıkartacaktım, karşımdan geldi.

* Bana yeniden hakaret ve tehditlerde bulundu, tartıştık, ben bir kez vurduğumu hatırlıyorum sonrasını hatırlamıyorum. (DHA)

Yorum Yap