Bakan Alım: 2 milyon 248 bin kişinin 101 milyar SGK borcu yapılandırıldı

 Bakan Alım: 2 milyon 248 bin kişinin 101 milyar SGK borcu yapılandırıldı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, SGK prim borçlarının yapılandırılmasında bugüne kadar 2 milyon 248 bin 894 kişinin müracaatta bulunduğunu, 101 milyar 7 milyon TL borç için yapılandırma süreci yapıldığını tabir etti.

SON GÜN 1 KASIM

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SGK prim borçlarını tekrar yapılandırarak, çalışma hayatı aktörlerinin üzerindeki yükü hafifletmeyi amaçladıklarını belirten Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, yine yapılandırma kapsamında Toplumsal Güvenlik Kurumuna olan prim borçları için son müracaat tarihinin 31 Ağustos 2021, peşin ve birinci taksit son ödeme tarihinin ise 1 Kasım 2021 olduğunun altını çizerek, vatandaşların yapılandırmanın sunduğu avantajlar ve ödeme kolaylıklarından faydalanabilmesi için en kısa müddette müracaatta bulunmaları davetinde bulundu.

Alım, Bağ-Kur sigortalılar ve isteğe bağlı sigortalılar üzere primini kendisi ödeyen vatandaşların yapılandırma müracaatlarını e-devlet üzerinden yapabileceklerini kaydederek, “Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız, SGK Vilayet Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerine elden ya da posta yoluyla müracaat yapabilecek. Genel Sıhhat Sigortası borçları için ise müracaat koşulu aranmayacak, bu kapsamdaki tüm borçlar otomatik olarak yapılandırılacak” dedi.

TOPLAM 101 MİLYAR BORÇ YAPILANDIRILDI

Bu yapılandırmadan evvel hala uygulaması devam eden 7256 sayılı Kanun kapsamında 2 milyon 248 bin 894 müracaat alındığını belirten Bakan Alım, “Toplamda 101 milyar 7 milyon TL borç yapılandırıldı. 01 Haziran 2021 tarihi prestijiyle da 14 milyar 100 milyon TL tahsilat gerçekleştirildi. Yapılandırmaya başvurmayan ya da yapılandırmaları bozulanlar, 7326 sayılı Kanundan faydalanabilecekler” bilgisini verdi.

Ayrıyeten yapılandırma kapsamındaki borçların gecikme artırımı ve cezası ile yasal faizi silinerek borç meblağları, Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) ile güncellenecek. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’si silinecek. Taksitle ödemeyi tercih edenler için 6, 9, 12 ve 18 eşit ödeme seçeneği ile ikişer aylık periyodlarla ödeme yapılabilecek. Buna ek olarak daha evvel tatbik edilen hacizler, bu kanuna nazaran yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılabiliyor.

GSS PRİM BORCUNA YAPILANDIRMA

GSS prim borcu bulunanların 31 Aralık 2021 tarihine kadar anapara borçlarının tamamını ödemesi halinde, gecikme cezası ve artırımının tamamı silinecek. Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış ve ödeme gücü olmadığı tespit edilenlerin ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırması koşuluyla borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.

BAĞ-KUR’DA DÜZENLEME

Bağ-Kur sigortalılarının 30.04.2021 tarihinden evvel prim borcu bulunan hizmetlerine ait müddetleri, borçların ödenmemesi halinde durduruluyor. Talep eden Bağ-Kur sigortalılarının daha evvelki düzenlemelerle durdurulan hizmet müddetlerine ait prim borcu asılları Yİ-ÜFE ile güncellenerek yeni fiyat üzerinden 1.11.2021 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURULABİLİR

Müracaatta bulunmak isteyen vatandaşlar internet, posta yahut şahsen müracaat usullerinden birini seçebilecekler. İnternetten yapılacak müracaatlar e-Sigorta vasıtasıyla, elden yapılacak müracaatlar ise SGK Vilayet Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılabilecek. (İHA)

Yorum Yap