Bakan Kurum’dan Müsilaj açıklaması

 Bakan Kurum’dan Müsilaj açıklaması

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’ndeki müsilaj çalışmalarıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı.

Bakan Kurum, yaptığı açıklamada “Marmara Denizi Hareket Planı Uyum Kurulu’nun kararıyla; genelge yayınlayarak Boğazlar, Susurluk Havzası, Marmara Denizi Hidrolojik Havzası, İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nde sanayi ve evsel atık su arıtma tesislerine yeni deşarj standartları belirledik. Bakanlığımızca yayınladığımız genelgeye nazaran; kirliliğin göstergesi olan Kentsel Oksijen Muhtaçlığı parametresinde, kentsel atık sularda yüzde 20 oranında, endüstriyel atık sularda her bir bölüm için yarı deşarj standardı düzenlemesiyle yüzde 50’ye kadar kısıtlamalar getirdik” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

3 YILDA İNŞAA EDİLECEK

Bakan Kurum, yeni yapılacak ve mevcut atık su arıtma tesislerinin genelgede yayınlanan standartlara uygun olarak 3 yılda inşaa edileceğini belirterek, “Genelgemizde tesislerimizin, alıcı ortam deşarj standartlarına ahenk sağlamalarını istediğimiz müddetleri belirledik; mevcut atık su arıtma tesislerinden kapasitesi kâfi olanların 3 ay, revizyon gereksinimi olanların ise 1 yıl içinde ahenk sağlamaları gerekmektedir. Yeni yapılacak yahut eski tesislerden yine yapılması gereken tüm atık su arıtma tesisleri de genelgede belirtilen standartlara uygun olarak; 6 ay içinde proje onayı alacak, 1 yılda inşaat ihale süreçlerini sonuçlandıracak, 3 yılda inşaatlarını tamamlayacaklardır. Marmara Denizi’mizdeki müsilaj seferberliğimizi gece gündüz demeden daima birlikte çalışarak sürdürüyoruz. Denizimizi tertemiz yapıp masmavi imajına kavuşturacağız” sözlerini kullandı.

Yorum Yap