Batman’da birçok hekimin istifa dilekçesi verdiği tez edildi

 Batman’da birçok hekimin istifa dilekçesi verdiği tez edildi

Sıhhat Bakanlığı’nın kamudaki sıhhat çalışanlarına uyguladığı ‘istifa kısıtlaması’ 1 Temmuz’da sona eriyor. Kısıtlamanın sona ereceğinin açıklanmasının akabinde Batman’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tabipler başta olmak üzere, birtakım kamu hastanelerinde 12 civarında tabibin istifa dilekçesini idareye sunduğu tez edildi.

“KAYGI VERİCİ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 10-12 civarı doktorun 1 Temmuz itibariyle istifa etmek üzere dilekçelerini yönetime ilettikleri belirten Batman Tabip Odası Lideri Selahattin Oğuz, “İstifa dilekçelerini veren doktorlar ortasında vilayetimizin tek pediatrik nöroloji uzmanı ile yeniden vilayetimizdeki 2 pediatrik cerrahi uzmanlarından birinin de olduğu bilgisini üzülerek almış bulunmaktayız.

Pandemi öncesinde de genel manada yetersiz sayıda sıhhat çalışanının olduğu vilayetimizde pandemi hasebiyle artan iş yükü ile birlikte sıhhat çalışanı gereksiniminin daha da arttığı bir periyotta bu istifa dilekçelerinin sunulmuş olması korku verici” dedi.

“YORGUNLUĞA, MUTSUZLUĞA, TÜKENMİŞLİĞE YOL AÇIYOR”

Sıhhat çalışanı muhtaçlığının sağlanmamış olmasının çeşitli meselelere yol açtığını belirten Oğuz, “Maalesef geçen yıl yaz periyodunda de tekrar benzeri biçimde vilayetimizde tabip istifaları olmuştu. 620 bin civarı nüfusu olan vilayetimizin etraf il/ilçelerden gelen hasta sayısı düşünüldüğünde yaklaşık 1 milyonu aşkın nüfusa güç şartlarda ve yetersiz sayıda sıhhat çalışanı ile sıhhat hizmet sunumu yapıldığı da bir bilinen bir gerçek. Tekrar mecburi hizmet münasebetiyle süratli tabip sirkülasyonunun tüm bölge vilayetleri üzere vilayetimizde de olduğu biliniyor.

Tüm bu zorluklar içerisinde bir mühlet evvel açılan eğitim ve araştırma hastanesine şimdiye kadar kâfi sayıda muhtaçlık duyulan branşlarda / alanlarda sıhhat çalışanı gereksiniminin sağlanmamış olması ve yapılan ek görevlendirmelerin plansızlığı da kıymetli bir sorun olarak devam ediyor. Nitelikli sıhhat hizmet sunumu için gerekli olan kâfi sayıda sıhhat emek gücünün istihdamı en kısa müddette sağlanmalıdır. Yetersiz sayıdaki sıhhat çalışanından daha fazla çalışması beklentisi hem sıhhat hizmet sunumunda nitelik kaybına yol açarak toplum sıhhatini tehdit ederken hem de tüm sıhhat çalışanlarında olduğu üzere tabiplerde de yorgunluğa, mutsuzluğa ve tükenmişliğe yol açıyor” halinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİNE KULAK VERİLMELİ”

İstifaların devam etmemesi için Sıhhat Bakanlığının sıhhat çalışanlarının sesine kulak vermesi gerektiğini belirten Oğuz, “Bu istifaların devamının gelmemesi ismine sıhhat bakanlığının ve lokal idarecilerin süratlice sürece müdahale ederek sıhhat çalışanlarının sesine kulak vermelerini ve tahlile dair adımlar atmalarını bekliyoruz.

Sıhhat çalışanlarının beklentileri; ailelerine ve kendilerine vakit ayırabilecekleri insani bir çalışma nizamı, hastalarına nitelikli sıhhat hizmeti sunabilmek ismine gerekli çalışma şartları ve elbette ki insanca hayatlarını sağlayacakları adil bir fiyattır. Yeniden vilayetimizdeki birtakım branş tabiplerinden yönetim tarafından MHRS üzerinden açılan randevu sayılarını arttırarak daha fazla hasta bakmaları istenmektedir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Daha evvel de söz ettiğimiz üzere ağır iş yükü altında ezilen/tükenen tabiplere poliklinik sayılarını arttırmalarını isteyerek sıhhat hizmet sunumunu daha da niteliksizleştirmek yerine, bir an evvel eksik, yetersiz branşların desteklenmesi için kâfi sayıda tabip istihdamı sağlanmalıdır” sözlerini kullandı.

Yorum Yap