Bayanlar, İstanbul Mukavelesi kararının iptali için Danıştay’ın önünde toplanıyor

 Bayanlar, İstanbul Mukavelesi kararının iptali için Danıştay’ın önünde toplanıyor

20 Mart 2021 tarihinde sabaha karşı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle İstanbul Mukavelesi ismiyle bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Gayrete Ait Avrupa Kurulu Sözleşmesi”nin yürürlülükten çıkacağı ilan edilmiş ve 30 Nisan 2021’de yayımlanan ikinci bir kararnameyle kontratın tarafı olmaktan çıkılacağı tarihin 1 Temmuz 2021 olacağı açıklanmıştı.

TBMM onayı alınmadan verilen karara pek çok bayan, STK ve siyasi parti, yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle Danıştay’a başvurdu. Danıştay 10. Dairesi kelam konusu müracaatlar ile ilgili şimdi bir karar vermedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Danıştay’ın 1 Temmuz’dan evvel yürütmeyi durdurma kararı vermesini talep eden Eşitlik İçin Bayan Platformu, 24 Haziran Perşembe günü saat 11.00’de Ankara’da Danıştay binası önünde toplanma kararı aldı.

Basın açıklaması düzenleyecek olan platform temsilcileri, akabinde Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yürütmesini derhal durdurması ve Cumhurbaşkanı kararlarının iptali için ek dilekçe verecek.

Yorum Yap