Bilgisayarlar okul yolunda

 Bilgisayarlar okul yolunda

 

HANİFE BAŞ – Yüz yüze eğitimin başlayacak olması okul hazırlıklarını hızlandırdı. 2 yıla yakın bir süre uzaktan devam eden eğitimler artık fiziksel hale geliyor. Her ne kadar uzaktan eğitimde teknolojik ihtiyaçlar tamamlansa da okula dönüşte öğrencilerin bilgisayar ihtiyacı yine olacak. Bilgisayar sektörü bir yandan çip kriziyle uğraşırken, diğer yandan yeni modellerini lanse etmeye devam ediyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Büyüme sürecek

Uzaktan çalışma ve eğitimin kilit unsuru haline gelen bilgisayar satışları geçen yıl rekor kırdı. Pazar 2020’de yüzde 36 büyüdü. 2021’de ise geçen yılın ilk altı ayına göre yüzde 30’luk büyüme var. Büyümenin sürmesi bekleniyor. Dijitalleşme ve teknoloji ihtiyacı devam ediyor. Sektörün iki önemli markası Lenovo ve Acer yöneticileriyle pazarı konuştuk.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, geçen yıl pandeminin etkisiyle uzaktan çalışma ve eğitim koşullarının bilgisayarlara olan ihtiyacı arttırdığını anımsatıyor ve ekliyor: “Ülkemizde yapılan araştırmalar Türkiye’nin yüksek ve sürdürülebilir bir büyüme sağlaması için teknolojinin eğitime daha fazla entegre edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Eğitimin yüz yüze başlamasının bilgisayar satışlarını düşüreceğini düşünmüyoruz. 2021’de de sektörün büyümesi sürecek.”

Yüz yüze eğitimin etkisi

Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız, geçen yıl rekorlarla dolu bir yıl geçirildiğini, şu ana kadar ortaya çıkan istatistikler ve öngörülerin 2021’de de bilgisayar satışlarının artışına işaret ettiğini vurguluyor.

Yıldız, yüz yüze eğitimin bilgisayar satışına etkisiyle ilgili de şunları söylüyor: “Yüz yüze eğitime geçilecek olmasının bilgisayar satışlarını düşüreceğine dair bir öngörümüz yok. Çünkü pandemi dönemi ve sonrası gösterdi ki bilgisayar bir lüks olmanın ötesinde her kesimden kullanıcı için artık büyük bir gereksinim. Hatta bazı durumlarda hane halkının veya bir kullanıcının birden fazla bilgisayar kullanmaya başladığını görüyoruz. Bu nedenlerden satışlarda düşüş olacağını değil aksine artış eğiliminin devam edeceğine yönelik bir öngörü içerisindeyiz.”

Sema Yıldız, çip kriziyle ilgili de, “Ciddi bir çip sıkıntısı ile karşı karşıyayız ve bu durum gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar sürecek gibi gözüküyor. Gerçekleşen düşük üretim haliyle maliyetlerin yükselmesine neden oluyor. Bu da maalesef fiyatların yükselmesi anlamına geliyor. Acer olarak müşterilerimize uygun ve erişilebilir fiyatlı ürünler sunmak ve satış sonrası iyi bir hizmet vermek önceliklerimiz arasında ilk sırada yer alıyor” değerlendirmesini yapıyor.

Alırken bunlara dikkat edilmeli

Okula dönüşte bilgisayar alacakların dikkat etmesi gerekenler var. Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız, bilgisayar alacaklara şu önerilerde bulunuyor: “Öncelikle öğrencinin bilgisayarı hangi amaçla kullanacağını doğru tespit etmesi gerekiyor. Günlük basit uygulamaları, örneğin Microsoft Office programlarını kullanmak için bir bilgisayar almak isteyenlere giriş-orta seviyedeki işlemcileri kullanan dizüstü bilgisayar modellerini öneriyoruz. Mühendislik, mimarlık, fotoğraf ya da tasarım gibi bölümlerde okuyan ve 2D/3D içerikler üreten özel programlar ve uygulamalar kullanan öğrenciler daha özellikli modelleri seçebilir. Öğrenciler bilgisayarları artık sadece ödev ve araştırma yapmak için de kullanmıyor aynı zamanda oyun da oynuyorlar. Ona göre tercih yapılmalı. Bilgisayarın göz yorulmasını engelleyen teknolojilere sahip olması da önemli nokta. Ağırlığı ve ekran boyutu da diğer dikkat edilmesi gereken özellikler. Acer olarak Aspire serimizden Aspire 3’ün giriş seviyesi modelleri ile ultra ince dizüstü serimiz Swift’in AMD işlemcili Swift 3 modelini fiyat performans ürünü olarak okula dönüş ürünleri olarak konumlandırıyoruz.”

Eğlence ve mobil oyunlar için

YENİ ÜRÜN

Genç teknoloji meraklılarına hitap eden POCO, eğlence ve mobil oyunlar için özel olarak tasarlanmış yüksek performansıyla dikkat çeken X3 GT telefon modelinin Türkiye lansmanını yaptı.

Telefonun 6.67 inç’lik ekranı, 128 GB depolama alanı ve 8 GB’lık belleği bulunuyor. 64 MP ana kamerası, 8 MP ultra geniş kamerası ve 2 MP makro kameradan oluşan çok yönlü üçlü kamera kurulumuyla öne çıkıyor. Türkiye’de 4.999 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Telefon yuvarlatılmış kenarıyla rahat bir tutuş sunuyor.

Yorum Yap