Bingöl’deki orman yangını 4 gündür sürüyor: Köylere yaklaştı

 Bingöl’deki orman yangını 4 gündür sürüyor: Köylere yaklaştı

Bingöl’ün Genç ilçesinde dört gün evvel çıkan yangın rüzgarın da tesiriyle, kimi bölgelerde denetim altına alınmasına rağmen Kavaklı köyü bölgesinde devam ettiği öğrenildi. Çamlıyurt köyü muhtarı Necmettin Afşin, mera toprakları, orman ve bahçeler dahil olmak üzere köyün tamamı yandığının köylünün ise ziyanının olduğunu kaydetti.

“BİRÇOK MEYVE AĞACI YANMIŞ DURUMDA”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Köylerindeki yangının söndürüldüğünü belirten Çamlıyurt Köyü muhtarı Necmettin Afşin şunları söyledi;

“Yangın bizim bölgede söndürüldü lakin orman yangınında birçok hayvan yandı. Şuanda yangın Kavaklı bölgesinde devam ediyormuş. Mera yerleri, orman, bahçeler dahil olmak üzere köyün tamamı yanmış köylünün ziyanı var. Bu bölge daima meşe ağacı olduğundan ötürü müdahale edilemiyor.  Köyümüzde elma, üzüm bağları üzere birçok meyve ağacı yanmış durumda. Yetkililer ağır bir çalışma yapıyor helikopter de dayanak verdi lakin arazi engebeli orman çok kuru otta fazla var. Şuanda bizim köyde yangın sönmüş durumda. Yangından en fazla ziyan gören Çamlıyurt, Güzeldere, Dedebağ, Dikpınar köyleri oldu.

Bizim en çok üzüldüğümüz şey birçok hayvanda yandı. Orada tavşan, keklik, tilki, kurt, yılan, kuş birçok canlı var orman yangınında tabi ki onlarda yanar lakin ben o hayvanların yandığını da canlı olarak görmedim. Bölgede devam eden yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor komşu vilayetlerden de itfaiyeler gelmiş durumda.”

“2 BİN 500 HEKTARIN ZİYAN GÖRDÜ”

Bingöl Valiliği meydana gelen yangınla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ise şunları kaydetti;

“Yangın, 25 Haziran Cuma günü Genç ilçesine bağlı Servi bölgesinde Güzeldere ve Dedebağ köylerindeki ormanlık alanda çıktı. 4 gün süren yangına Bingöl ve Elazığ Orman İşletme kurumlarından toplamda 45 işçi, 4 itfaiye, 9 arazöz, 6 iş makinesiyle karadan müdahale edildi. Havadan ise Kahramanmaraş ve Adana’dan gönderilen 2 yangın söndürme helikopteri dayanak vererek yangına müdahale çalışmalarına katıldı. Kuvvetli rüzgarın da tesiriyle yaklaşık 2 bin 500 hektarın ziyan gördüğü yangın, grupların ağır uğraşları sonucu denetim altına alındı.”

Yorum Yap