Psikoteknik evrakı olmayana 1180 lira ceza geliyor: Psikoteknik evrakı nedir?

 Psikoteknik evrakı olmayana 1180 lira ceza geliyor: Psikoteknik evrakı nedir?

Ticari araç şoförlerinin psikoteknik evrakının olması mecburi hale getirildi. Psikoteknik test raporu olmayan şoförlere 1180 lira cezai süreç uygulanacak. Ayrıyeten araç kullanmalarına da müsaade verilmeyecek. Türkiye’de son 10 yılda yaklaşık 12 milyondan fazla trafik kazası meydana gelirken, 50 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Meydana gelen trafik kazalarının ise yüzde 96’sının şoför yanlışından kaynaklı olması psikoteknik imtihanının ne kadar değerli olduğunu bir kere daha gözleri önüne getirdi.

PSİKOTEKNİK EVRAKI İÇİN 12 FARKLI TEST UYGULANACAK

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türkiye’de psikoteknik merkezlerinin 15 yıldır faaliyette olduğunu belirten Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Lideri Cengizhan Kutlu, “Sürücülerin refleksini, algısını ve karar verme kabiliyetini ölçerek, riskli şoförleri tespit etmek ve bu sayede insan kaynaklı meydana gelen trafik kazalarını asgariye indirmek için uygulanan psikoteknik testi 30 Haziran 2021 itibariyle ticarî araç şoförlerine mecburi hâle getirildi. Son vakitlerde artan trafik kazalarının önüne geçmek için genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz 2021 itibariyle psikoteknik dokümanı olmayan şoförlere 1181 lira ceza kesecek. Psikoteknik raporları, refleks, algı ve muhakeme üzere testleri ölçmektedir. 1,5 saatlik test sırasında bu mühlet içerisinde daima dikkat testi, muhakeme testi, uyum testi, seçici dikkat testi, sürat ara kestirim testi, çarpışma varsayım testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, görsel süreklilik testi, çevresel görsel görüş testi, reaksiyon suratı testi ve trafiğe ait görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanarak riskli şoförleri tespit edip, bu riskli şoförleri trafikten uzaklaştırıp kazaları azaltmak hedefleniyor” dedi.

847 BAŞKA NOKTADA ALINABİLECEK

Bütün ticarî araç kullanıcılarının Türkiye’nin 847 noktasında yer alan merkezlere 1 Temmuz tarihine kadar bu belgeyi almak için sabah 08.00 ile 23.00’a kadar gidebileceklerini söz eden Kutlu, “Aldıkları kıymetlendirme sonucu, psikiyatri tabibinin onayından sonra e-nabız rapora düşecektir. 01 Ocak tarihinden evvel rapor alan şoförlerin kesinlikle e-nabız uygulamalarından rapor sonuçlarını denetim etmelerini istiyoruz. Bu tarihten sonra alanlar ise, kesinlikle e-devlet üzerinden raporlarının denetim etmeliler. Bu rapor için yalnızca servis, şehirlerarası otobüs, toplu taşıma değil, taksi, şirket üzere, hatta herkesin bu testte tabi tutulması gerekiyor. Toplumsal hassasiyetimizi arttırmamız gerekiyor. Ticarî araç şoförlerinin bu raporu almasının akabinde bir yılda Türkiye genelinde trafik kazalarının yüzde 10 üzere bir azalmasını bekliyoruz” diye konuştu.

KİŞİNİN REFLEKSİNİ, ALGISINI ÖLÇÜYOR

Psikoteknik, kişinin refleksini, algısını, muhakemesini, karar verme kabiliyetinin yerinde olup olmadığını ölçümleyen testler bütünüdür.

Psikoteknik hiçbir vakit kişinin zihinsel ıstırabını ortaya çıkartmaz. Psikoloji muhakkak bir müddet refleksini, algısını, karar verme yetisini kaybedebilir, buna riskli bir şoför yaratabiliyor. Bu riskli sürücüyü trafikten uzaklaştırmak için kesinlikle bir testten geçmesi gerekiyor.

Psikoteknik evrakının, SRC yahut ehliyet üzere olması gerekenlerden biri olduğunu belirten Kutlu, “Çünkü oluşabilecek kazada ticari araç şoförünün psikoteknik dokümanı yoksa, sigorta kasko eksik evraktan ötürü hasar ödemez” diyerek de şirketleri uyardı.

SÜRÜCÜLER VE ARABACILAR ODASI UYARDI

Osmaneli Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Emin Çeşmeci, ticari araç şoförlerini uyararak, “İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 30 Haziran’dan itibaren ticarî araç şoförlerinin psikoteknik evrakının olması mecburi hale getirildi” dedi.

Çeşmeci, yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 30 Haziran’dan itibaren ticari araç şoförlerinin psikoteknik dokümanının olmasının mecburi hale getirildiğini anlattı. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan şoförlere bin 181 lira cezai süreç uygulanacağını söyleyen Emin Çeşmeci, “Ayrıca araç kullanmalarına da müsaade verilmeyecek. Şoförlerin refleksini, algısını ve karar verme kabiliyetini ölçerek, riskli şoförleri tespit etmek ve bu sayede insan kaynaklı meydana gelen trafik kazalarını en aza indirmek için uygulanan psikoteknik mecburi hâle getirildi. Bütün ticarî araç şoförleri Türkiye’nin 847 noktasında yer alan merkezlere 1 Temmuz tarihine kadar bu belgeyi almak için sabah 08.00 ile 23.00’a kadar gidebileceklerdir. Aldıkları kıymetlendirme sonucu, psikiyatri tabibinin onayından sonra e-nabız üzerinden görebilecekleri üzere, 1 Ocak tarihinden evvel rapor alan şoförlerin kesinlikle e-nabız uygulamalarından rapor sonuçlarını denetim etmelerini be bu tarihten sonra alanlar ise, kesinlikle e-devlet üzerinden raporlarının denetim etmeliler. Bu rapor için yalnızca servis, şehirlerarası otobüs, toplu taşıma değil, taksi, şirket üzere, hatta herkesin bu testte tabi tutulması gerekiyor” dedi.

Yorum Yap