BioNTech aşısı Delta varyantına karşı tesirli mi? Uğur Şahin açıkladı

 BioNTech aşısı Delta varyantına karşı tesirli mi? Uğur Şahin açıkladı

BioNTech İdare Konseyi Lideri Uğur Şahin, şirketin çevrim içi yıllık genel toplantısında yaptığı konuşmada kendi ürettikleri korona aşılarının yeni ortaya çıkan varyantlar karşısında da tesirli olduğunu belirterek, “Şu anda aşımızı mevcut varyantlara uyarlamanın gerekli olduğuna dair bir ispat yok” dedi.

ÜÇÜNCÜ AŞILAMA FAYDALI OLABİLİR

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Şirketin kurucusu Şahin, BioNTech’in teknoloji, üretim ve onay alanlarında esnek süreçler üzerinde çalıştığını söyledi.

DW Türkçe’de yer alan habere nazaran: Şahin, mevcut aşıları yenilemek yahut yeni ortaya çıkan bir virüs tipine ahenk sağlamak için üçüncü bir dozun gerekli olması durumunda buna hazırlıklı olmak ve süratli reaksiyon vermek maksadıyla aşının yeni varyantlara karşı aktifliğini daima tahlil ettiklerini kaydetti.

Corona virüsün yeni varyantları hakkındaki edindikleri bilgilerin gün geçtikçe arttığını söyleyen Uğur Şahin, aşılananların bağışıklığının vakitle azaldığı ve bu süreçte yeni varyantların ortaya çıktığını vurguladı.

BioNTech kurucusu, “Üçüncü doz aşının bağışıklığı yenilemek için yüksek bir pahaya sahip olabileceğini varsayıyorum. Lakin, (üçüncü doz) destek aşılamanın ne vakit ve ne sıklıkta gerekli olacağını şimdi bilmiyoruz” dedi.

Şahin ABD’li ortakları Pfizer ile bu yıl üç milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını belirterek, gelecek yıl ise bu sayının daha da artacağını söyledi. BioNTech, kelam konusu aşıların en az yüzde 50’sini kendi üretmeyi planlıyor.

DELTA VARYANTI GİDEREK BASKIN HALE GELİYOR

Almanya’da salgınla uğraştan sorumlu Robert Koch Enstitüsü (RKI), Delta varyantı ile oluşan enfeksiyonların, hastalığın daha önemli seyrine yol açtığını varsayıyor. RKI, daha kolay bulaşan Delta varyantının (B. 1.617.2) baskın hale gelmesi durumunda, Almanya’da enfeksiyon sayısının tekrar artabileceği ikazında bulunuyor.

Delta varyantı İngiltere’de yüksek aşılama oranlarına karşın, birkaç hafta içinde baskın hale geldi. Portekiz’in başşehri Lizbon, hafta sonu Delta mutantı nedeniyle kapatıldı. Rusya’nın başşehri Moskova’da Delta varyantının yol açtığı yeni enfeksiyonlar en yüksek düzeye tırmandı.

Yorum Yap