Biontech aşısının delta virüsü üzerindeki tesiri nasıl?

 Biontech aşısının delta virüsü üzerindeki tesiri nasıl?

Koronavirüs mutasyonları gün geçtikçe kendini göstermeye devam ediyor. Alfa virüsünden sonra Hindistan’da ortaya çıkan “Delta Virüsü” kaygısı oluşmaya başlarken bilim insanlarından kıymetli açıklamalar geldi.

Delta Varyantı, Hindistan’da ortaya çıkan koronavirüsün yeni varyasyonlarından biridir. Öbür mutasyonlara nazaran varyantın özelliği: Bulaşıcılığı daha yüksek olmasıdır. Hindistan’dan sonra birinci görüldüğü yer İngiltere olurken yakın vakitte birçok ülkede görülmeye başlandı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 134 delta varyantı görüldüğünü açıkladı. Bakan Koca, 134 hadisenin 82’si İstanbul’da görüldüğünü lisana getirdi. İstanbul haricinde en çok delta varyantı görülen vilayetler: Düzce, Van, Ankara, İzmir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Delta Varyantı: Bulaşıcılığı başka varyantlara nazaran nasıl?

Prof. Dr. Derya Unutmaz, Alfa varyantına oranla, Delta varyantının bulaşıcılığı yüzde 50 daha fazla olduğu açıkladı.

Antikorlar ile Delta varyantı ortasındaki alaka nasıl?

Prof. Dr. Unutmaz’a nazaran bu varyant antikor hücrelerden kaçabiliyor. Virüsün çok derecede kaçmadığını söyleyen Unutmaz, kimi aşıların birinci dozda tesiri daha az olduğunu lisana getirdi.

Hangi aşı tesirli: Biontech aşısı mı, Sinovac aşısı mı?

Prof. Dr. Derya Unutmaz, gerek Pfizer/Biontech’in gerek Moderna aşısının delta varyantında tesirli bir savunma olduğunu açıklarken Sinovac aşısı olan 65 yaş üstü insanların üçüncü dozda Biontech aşısı olmalarını gerektiğini lisana getirdi.

Sokağa çıkma yasağı, virüse karşı gayrette tesirli mi?

Prof. Dr. Unutmaz, sokağa çıkma yasaklarının virüse karşı gayrette tesirli olmadığını açıkladı. Açık alanda virüsün yayılma durumu, kapalı ortama nazaran daha az olduğunu lisana getiren Unutmaz, ferdî korunmanın değerini tekrardan hatırlatarak aranın korunması gerektiğini söyledi.

Yorum Yap