BM: Somali’ye insani yardım son 6 yılın en makûs düzeyinde

 BM: Somali’ye insani yardım son 6 yılın en makûs düzeyinde

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Özel Temsilci Yardımcısı Adam Abdelmoula, Somali’de insani yardıma yönelik dikkat çeken bir açıklama yayımladı.

Ülkedeki savunmasız şahısların temel muhtaçlıklarının zorlukla karşılanabildiğini kaydeden Abdelmoula, “İnsani yardım kuruluşları, aç ailelerin, çaresiz toplulukların ve yerinden edilen bayan ve çocukların temel gereksinimlerini zar güç karşılayabiliyor” tabirlerini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Abdelmoula, insani yardım sağlayacak fonun “endişe verici” derecede düşük olduğunu vurgulayarak harekete geçilmezse sonuçlarının felaket olabileceği konusunda ikazda bulundu.

“İnsani gereksinimler 2021’de değerli ölçüde arttı, lakin bu gereksinimlere karşılık verecek fon 6 yılın en berbat seviyesinde” diyen Abdelmoula, “En savunmasız Somalililerin muhtaçlıklarının karşılanmasını sağlamak için bağışçılarımızın cömertliğine güveniyoruz. Bağışçılardan Somali’deki ailelerin yanında durmalarını ve insani müdahaleyi tam olarak finanse ederek bir felaketi önlemelerini rica ediyorum” sözlerine yer vererek Somali’ye yönelik acil yardım davetinde bulundu.

BM’ye nazaran Somali’de yaklaşık 2.9 milyon kişi konutunu terk etti. Eylül ayına kadar 2.8 milyon kişinin de acil besin yardımına muhtaçlık duymasının beklendiği ülkede 1 milyon çocuk ise yetersiz beslenirken, ülke nüfusunun neredeyse yarısı insani yardıma gereksinim duyuyor.

Yorum Yap