Borçlu esnaf sayısı 3’e katlandı

 Borçlu esnaf sayısı 3’e katlandı

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, yalnızca Halkbank’a kredi borcu olan esnaf sayısının 2017 yılında 448 bin civarında seyrettiğini, buna karşılık 2021’e gelindiğinde borçlu esnaf sayısının 1 milyon 168 bine çıktığını bildirdi. Halkbank’a borçlu esnaf sayınını 3.5 yıl üzere kısa müddet içerisinde yaklaşık 3’e katlandığı manasına gelen Arslan’ın verdiği resmi bilgiler, Türkiye’de hala faaliyet gösteren yaklaşık 2 milyon esnaftan yarıdan fazlasının, yani her 2 esnaftan en az 1’inin Halkbank’a borçlu olduğunu ortaya çıkardı. Öbür kamu ve özel bankalardan da kredi kullanan esnaf, pandemi yasaklarının akabinde şayet işleri açılırsa kazandığı paranın büyük kısmını banka kredilerini ödemek için kullanacak.

TBMM Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Kurulu’nda banka hesapları görüşülürken, milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Arslan, Halkbank’ın esnaf kredi bakiyesinin 2017’de 24.1 milyar lirayken 2018’de 31.7 milyara, 2020 sonunda da 68.6 milyara çıktığını anlattı. Borçlu esnaf sayısını da açıklayan Arslan, “Kredi risk bakiyesi bulunan esnaf sayısı 2017 yılında 448 binken 2018 yılında 494 bine, 2020 yılı sonunda ise 1 milyon 162 bine ulaşmıştır. 2021 yılı birinci çeyreğinde toplam esnaf kredi bakiyesi 72.2 milyar, risk bakiyesi bulunan esnaf sayısı da 1 milyon 168 bin kişi olmuştur” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, pandemi devrinde 2.2 milyonun üzerindeki kredi müşterisine 100 milyar lira meblağında kredi dayanağı verdiklerini söyledi.

HER ESNAF 62 BİN LİRA 

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon civarında esnaf hala faaliyet göstermeye çalışıyor. Arslan’ın verdiği bilgiler, Türkiye’de her 2 esnaftan en az 1’inin, öbür bankalar hariç olmak üzere yalnızca Halkbank’a borçlu olduğunu gösteriyor. Resmi datalara nazaran, 1 milyon 168 milyon esnaftan her birinin tekrar yalnızca Halkbank’a esnaf başına ortalama kredi borcu 61 bin 815’er lirayı buluyor. Pandemi periyodunda uzun mühlet iş yapamayan esnaf, şayet önümüzdeki periyotta işler açılır da para kazanmaya başlarsa birikmiş kira, elektrik, su ve öteki borçlarının yanı sıra Halkbank’a olan yaklaşık 62’er bin liralık borcunu ödemeye çalışacak. Arslan, 850 binden fazla müşterinin 40.1 milyar lira fiyatındaki vadesi gelen kredi ödemelerini ise ertelediklerini söyledi.

BÜYÜKLERE KREDİ VERİYORUZ ÇÜNKÜ…

Kurulda, Halkbank’ın kredi müşterilerinin yüzde 23’ünün Türkiye’nin birinci 100 firması ortasında yer alan büyük şirketler olduğu, milyon dolarlık kredilerin birkaç büyük şirket yerine esnaf ve KOBİ’lere ucuz kredi olarak aktarılabileceği eleştirisi yapıldı. Osman Arslan, bu tenkitlere, “Büyük firmalara kredi verdiğimiz de doğrudur fakat bunu yaparken, dikkat ettiğimiz birtakım faktörler vardır. Örneğin; üçüncü havalimanı üzere ya da kıymetli bir etraf yolunun inşasında değerli bankalar bir ortaya gelip konsorsiyum formunda kredi verirler. Kamu bankalarının burada yer alması, özel bankaların hatta yurtdışındaki birtakım bankaların da bu finansmana iştirakini destekleyen ve yürek veren bir ögedir. Bizim kamu bankaları olarak özel bankalara ve yabancı bankalara önayak olmak için vakit zaman bu çeşit kredilere girdiğimiz doğrudur” dedi.

Yorum Yap