Ziraat çiftçiyi unuttu güç şirketi satın aldı

 Ziraat çiftçiyi unuttu güç şirketi satın aldı

Ziraat Bankası’nın Rize’de Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi işadamlarınca kurulan ve geçen yıl 9 milyon lira ziyan eden Rize Elektrik Üretim A.Ş. (RİNERJİ) isimli güç şirketinin yüzde 51 payını satın alması reaksiyon çekti.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Son 2 yılda 19.5 milyon dolar ziyan eden bir şirkete kimin ricasıyla, kimin talimatıyla ortak olundu? Yanlış adımların hesabını soracağız. Çiftçiye kredi vermesi gereken Ziraat Bankası, 750 milyon dolarlık bir krediyi de Demirören Grubu’na verdi ve kredinin akıbeti aşikâr değil.  Banka birilerinin talimatıyla, birilerine kıyak yapıp, vazifesini berbata kullanarak kabahat işliyor” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

2 YILDIR ZİYANDA

RİNERJİ isimli şirketin 2019’da 10.5 milyon, 2020’de 9 milyon TL  ziyan ettiğini belirten Özel, “Nereye gittilerse, kimi ikna ettilerse, hangi hemşehrileri inisiyatif gösterip, tensip buyurup onun talimatıyla yapıldıysa Rize’deki işadamlarının son 2 yılda 20 milyon TL borca batmış şirketine Ziraat Bankası ortak oldu. Bu kadar insafsızlık olur mu? Manisa’da da işadamlarının kurduğu tuğla fabrikası battı. Bu krizden ötürü dünya kadar işletme battı. Hangisini gidip batarken satın aldınız? Bunun kabul edilir bir tarafı yok. Bu şirkete kimin talimatıyla ortak olundu? Ziraat Bankası İdare Konseyi’nden bir yanıt bekliyoruz” diye konuştu.

Özgür Özel

KREDİSİNİ ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİNİN KONUTUNDAN BUZDOLABINI KALDIRIYORLAR

Bin liralık kredisini ödeyemeyen çiftçinin konutundan buzdolabını kaldırdıklarını, çocukları çizgi sinema seyrederken televizyonunu söküp götürdüklerini söyleyen Özgür Özel, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Tüyü bitmemiş yetimin hakkı dediğin şey tam da budur. Rize’deki MÜSİAD üyeleri tesirli, güçlü, yetkili hemşehrilerini ikna ettiler mi, babasının parası ya; ‘Verin RİNERJİ parayı, satın alın bakalım, kurtulsun bizimkiler, parayı kurtarsınlar.’ Bin lira için haciz, 20 milyon lira ise Rizeli işadamlarına kıyak!”

Yorum Yap