MODERNA VE PFİZER-BİONTECH AŞISIYLA KALPTE İLTİHAPLANMA ORTASINDA TEMAS VAR

 MODERNA VE PFİZER-BİONTECH AŞISIYLA KALPTE İLTİHAPLANMA ORTASINDA TEMAS VAR

Corona virüsüne karşı dünya genelinde aşılama kampanyaları aralıksız sürerken, aşıların muhtemel yan tesirlerine araştırılmaya devam ediyor.

Moderna ve Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen mRNA tabanlı corona virüsü aşılarının, yan tesir olarak bilhassa genç yetişkinlerde kalp rahatsızlıklarına yol açtığı tezleri sonrası ABD Hastalıkları Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) mevzuyu mercek altına aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ENDER OLARAK YAŞANIYOR

The Guardian’ın haberine nazaran yapılan incelemeler sonucunda bilhassa 30 yaş ve altındaki genç yetişkinlerde ikinci doz aşı yapıldıktan sonra kalp kası iltihaplanması görülebildiği doğrulandı. Bu durumun epey ender meydana geldiğini belirten uzmanlar, aşıların yararlarının riske karşı daha ağır bastığını açıkladı. Öte yandan kalp kası iltihaplanması yaşayan hastaların büyük çoğunluğunun yan tesirleri problemsizce atlattığı söz edildi.

İKAZ EKLENECEK

CDC uzmanları, “12 yaş ve üzerinde aşıya ulaşabilen herkesi, acil kullanım onayı altında aşı olmaya teşvik ediyoruz” tabirlerini kullandı. ABD Besin ve İlaç Dairesi’nin (FDA) ortaya çıkan son bulgular ışığında, her iki aşıya da kalp kası iltihaplanmasıyla ilgili ihtar ekleyeceği bildirildi.

Yorum Yap