Çekya’yı kasırga yerle bir etti

 Çekya’yı kasırga yerle bir etti

Çekya’nın Güney Moravya Bölgesi kasırga nedeniyle yerle bir oldu. Apansız başlayan dolu ve fırtına sonrasında yedi belediye hasar bildirirken en büyük hasarı Hruky, Moravsk Nov Ves, Luice ve Mikulice kasabaları aldı. Bölgedeki birden fazla meskeni su basarken, kurtarma takımları ortalarında çocukların da bulunduğu yüzlerce yaralının olduğunu varsayım ediyor. Bölge itfaiyeleri özel alarm düzeyi ilan ederken ülkenin dört bir yanından ve komşu Avusturya’dan yardım ve destekler bölgeye gidiyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Güney Moravya bölgesi kurtarma takımlarının sözcüsü Hedvika Kropkov, “Ölümlerin olduğunu doğrulayabilirim, lakin şu anda tam sayıyı bilmiyoruz. Beşerler yıkılan meskenlerin altında ya da sular altında kaldı ve hala grupların ulaşamadığı birçok yer var” dedi.

‘SAVAŞ ALANINI ANDIRIYORDU’

Hodonin hastanesinin müdürü Antonn Tesak, “Yaklaşık 150 yaralıyı tedavi ettik. Yaşanan durum bir savaş alanını andırıyordu. Her yerde kan vardı ve çaresiz beşerler gözyaşları içindeydiler. Başlarının üzerindeki çatıyı kaybettiler ancak hayatlarını kurtardılar” dedi.

Brüksel’deki AB önderler tepesinde bulunan Andrej Babis ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hava muhalefeti nedeniyle Çekya’ya dönmem imkansız. Komutanlarımızla ve başbakan yardımcım ile görüştüm. Afetten etkilenen vatandaşlara acil hükümet yardımı yapılması için gereken talimatları verdim” tabirlerini kullandı.

ŞEHİTLİĞİN DURUMU BİLİNMİYOR

Afetin en çok yaşandığı kentlerden biri olan Hodonin’de bulunan Türk şehitliği hakkında ise bir bilgi alınamadı. Şehitlik ile ilgili bilginin yarın sabah saatlerinde alınabileceği bildirildi. Bölgede 200’e yakın Türk vatandaşı yaşarken Prag Türk Büyükelçiliği’ne bölgedeki vatandaşlarımız ile ilgili berbat bir haber intikal etmedi.

Yorum Yap