CHP’li Ağbaba’dan ikaz: 30 Haziran’dan sonra milyonlarca kişi işsiz kalabilir

 CHP’li Ağbaba’dan ikaz: 30 Haziran’dan sonra milyonlarca kişi işsiz kalabilir

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli  Ağbaba, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasaklarının 30 Haziran tarihi itibariyle bitmesi halinde 2 milyon 173 bin emekçinin işsizlik tehlikesi ile baş başa kalabileceği ikazında bulundu.

İktidara bu süreçte personeller ismine atılması gereken adımları 5 temel taleple sıraladı. Ağbaba, ”Salgının başından itibaren bugüne kadar yaklaşık 3,7 milyon personel kısa çalışma ödeneğinden yararlanırken, işten çıkarma yasağı kapsamında ise 3 milyon personel fiyatsız müsaade dayanağından yararlandı. İŞKUR datalarına nazaran en son Mayıs 2021 tarihi itibariyle hali hazırda kısa çalışma ödeneği kapsamında olan personel sayısı 1 milyon 176 bin, işten çıkarma yasağı kapsamında olan personel sayısı ise 996 bin 727.30 Haziran tarihi itibariyle ise hem kısa çalışma ödeneği hem de işten çıkarma yasakları sona ermektedir” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

DERHAL TEDBİR ALINMALI

Ağbaba, şöyle devam etti:

* Şimdi salgının ekonomik tesirleri geçmemişken ve önümüzde ki süreç ile ilgili belirsizlikler sürerken, kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasaklarının sona ermesi yeni işsizlik dalgasını beraberinde getirecektir.

* Kısa çalışma ödeneği salgın sonrasına kadar devam etmeli, işten çıkarma yasağı tüm istisnalar kaldırılarak devam etmelidir.

* İktidar derhal tedbir almalı ve yeni yasal düzenleme ile hem kısa çalışma ödeneği hem de işten çıkarma yasağını salgın sonrasına kadar sürdürülmelidir.

* İşsizlik sigorta fonunda bu sürecin devam ettirilmesi için kâfi kaynak bulunmaktadır. Kâfi ki fonun mali yapısı yandaş şirketlere değil personellere kullanılsın.

Ayrıyeten işten çıkarma yasağında tüm istisnalar kaldırılsın ve tüm personeller günlük 50 TL’ye mahkûm edileceğine en az 2825 TL taban fiyat düzeyinde ödenek alsın.

* İktidara davetimiz vakit geçirmeden süratli bir formda yasal düzenleme yapılmalı ve gelecekte süreçte personellerimiz ismine 5 temel talebimiz dikkate alınmalıdır.

İKTİDARA 5 TEKLİF

İktidara 5 unsur ile tahlil teklifinde bulunan Ağbaba tekliflerini ise şu halde sıraladı

* Kısa çalışma ödeneği hem sendikaların hem de patronların görüşleri doğrultusunda pandemi sonuna kadar uzatılmalıdır.
* Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartı olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet koşulu ortadan kaldırılmalıdır.
* Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL taban fiyat olarak belirlenmelidir.
* İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan personel çıkarmalar yasaklanmalıdır.
* Günlük 50 TL fiyatsız müsaade dayanağı yerine tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına dâhil edilmelidir.

Yorum Yap